Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 października 2021, 17:11

autor: Entelarmer

Z WoW bez słowa usunięto zadania fabularne

W World of Warcraft były już znikające obrazy, bronie i żarty. Przyszła pora na cichaczem usunięte zadania fabularne.

Ostatnie doniesienia z Azeroth dotyczyły nie tyle dodawania nowej zawartości, co usuwania dotychczasowej. Jednakże nawet po znikających obrazach, żartach i uzbrojeniu Blizzard zdołał zaskoczyć graczy. Okazało się bowiem, że z World of Warcraft: Shadowlands po cichu usunięto garść zadań fabularnych.

O sprawie doniósł internauta o pseudonimie Lenestar we wpisie w serwisie Reddit. Użytkownik miał „małą” przerwę od WoW-a (czytaj: trwającą od połowy Battle for Azeroth aż do teraz) i przy zabawie nowym dodatkiem wreszcie zdecydował się zabrać za zadania, które dają dostęp do zawartości z Okowów Dominacji (Chains of Domination, czyli z aktualizacji 9.1). Ku jego zdziwieniu pierwsze z nich – „The First Move” – okazało się cutscenką z Anduinem. Na dodatek nie tą, którą powinien zobaczyć Lenestar po faktycznym ukończeniu tego questa.

Z WoW bez słowa usunięto zadania fabularne - ilustracja #1
Nowy dialog z Jainą Proudmoore w Oribos. Źródło: Lenestar z Reddita.

Po krótkim dochodzeniu internauta odkrył, że patch 9.1 po cichu usunął 13 zadań powiązanych z wieżą Torghast, wliczając w to te wymagające odnalezienia w Paszczy (The Maw) Jainy i Thralla. Ta pierwsza postać otrzymała też zmieniony dialog, kiedy rozmawiamy z nią w mieście Oribos: czarodziejka informuje nas, że została uratowana przez innego bohatera (tj. postać gracza). To dowodzi, że nagłe zniknięcie tych questów (które są automatycznie zaznaczane jako ukończone) było celowym zabiegiem deweloperów. Ci zresztą potwierdzili to w odpowiedzi na zgłoszenie Lenestara (via Reddit).

Garść użytkowników wskazała, że decyzja Blizzarda mogła wynikać z narzekań na (kolejną) długą serię zadań. Nowi gracze muszą ukończyć je przed uzyskaniem dostępu do części zawartości (w tym przypadku nowości z Chains of Domination), co może być dla niektórych irytujące. Zwłaszcza gdy to samo trzeba zrobić dla każdej stworzonej postaci z osobna.

Jednakże większość fanów uważa tę decyzję za kuriozalną, skoro twórcy sami zastosowali już znacznie lepsze rozwiązanie przy okazji innego wątku fabularnego w ShadowlandsThreads of Fate. Jeśli na danym koncie gracz ukończył fabularne zadania powiązane z tym wątkiem, gra pozwala pominąć je przy rozpoczęciu zabawy nową postacią i tym samym przejść nią bezpośrednio do lochów.

Należy podkreślić, że wraz z tymi zadaniami zniknęły także wydarzenia istotne z punktu widzenia tła fabularnego, czy to w formie cutscenek, czy też dialogów w trakcie rozgrywki. Nawet jeśli uznać ich znaczenie za minimalne, gracze nie widzą powodu, dla którego Blizzard powinien całkowicie usunąć owe questy. Co gorsza, nie było o tym żadnej wzmianki na liście nowości i poprawek w patchu 9.1, jak można by oczekiwać po tak ważnej zmianie.

  1. Oficjalna strona gry World of Wacraft
  2. Shadowlands to niezły dodatek do World of Warcraft. Oto nasza recenzja
  3. World of Warcraft – recenzja gry