Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 stycznia 2010, 13:10

Weterani branży: Mark Cerny i Gabe Newell nagrodzeni

Świat gier komputerowych również ma swoje gwiazdy. Czasem te naprawdę wielkie, jak Gabe Newell, a czasem te mniej znane (bo działające za kulisami) jak Mark Cerny. I oni również zasługują na uznanie i szacunek.

Świat gier komputerowych również ma swoje gwiazdy. Czasem te naprawdę wielkie, jak Gabe Newell, a czasem te mniej znane (bo działające za kulisami) jak Mark Cerny. I oni również zasługują na uznanie i szacunek.

Zacznijmy od tego drugiego: Mark Cerny to prawdziwy weteran, stojący za sukcesem naprawdę pokaźnej liczby tytułów. W jego portfolio znajdują się m.in.: Sonic the Hedgehog 2, cztery części Crash Bandicoot, serie Jak & Daxter oraz Ratchet & Clank, a także pierwsze odsłony Resistance, MotorStorm i Uncharted. Prócz tego Mark Cerny jest autorem tzw. metody Cerny'ego, która w wyraźny sposób zmieniła proces powstawania gier. Ta strategia opiera się na mocno rozbudowanej fazie pre-produkcyjnej, która testuje zdolność gry do późniejszego utrzymania się na rynku, a dopiero potem na domyślnej fazie dewelopingu. I właśnie ten człowiek dołączy do grona dwunastu sław (m.in. Willa Wrighta i Shigeru Miyamoto) znajdujących się w Academy of Interactive Arts and Sciences – 18 lutego stanie się trzynastym członkiem tego prestiżowego towarzystwa. Oklaski.

Weterani branży: Mark Cerny i Gabe Newell nagrodzeni - ilustracja #1
Och, nie spodziewałem się, ale mam tu listę z podziękowaniami...

 

Innym nagrodzonym ostatnio deweloperem jest posiadacz największej liczby mało twarzowych fotografii, szef Valve – Gabe Newell. Ten człowiek otrzymał nagrodę Pioneer przyznawaną przez komitet Game Developer Choice Awards. Newell został wyróżniony za „stworzenie istotnej technologii lub zaprojektowanie gry w bardzo ważnym momencie dla historii gier komputerowych, wytyczając ścieżkę, którą później podążyło wielu” - w jego wypadku chodzi o platformę Steam i serię Half-Life, która z kolei dała początek Counter-Strike'owi, Team Fortress oraz Portalowi. Brawo, Gabe! Kiedy będzie Episode 3?

Weterani branży: Mark Cerny i Gabe Newell nagrodzeni - ilustracja #2