Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lutego 2021, 16:42

autor: Ness

Ubisoft z mniejszą liczbą gier AAA w przyszłości

Ubisoft poinformował, że w przyszłym roku fiskalnym nie będzie wydawać tak wielu gier AAA, jak to robił do tej pory. Ich miejsce zajmą mniejsze tytuły oraz gry free-to-play.

W skrócie

  • Ubisoft odejdzie w przyszłym roku od modelu wydawania kilku gier AAA rocznie.
  • Firma nadal będzie produkować wysokobudżetowe dzieła, ale zamierza wspierać swoje mniejsze marki, jak i tworzyć gry free-to-play.

Nadchodzą zmiany w polityce wydawniczej Ubisoftu. Według portalu IGN francuski wydawca nie będzie już polegał w tak dużej mierze na grach AAA, jak to robił do tej pory. Firma chce ponownie zacząć wspierać swoje inne, mniej dochodowe marki oraz produkcje free-to-play. Rok fiskalny 2022 (kwiecień 2021 - marzec 2022) ma być ostatnim, który zdominują wysokobudżetowe dzieła. Taka decyzja została ogłoszona podczas podsumowania wyników finansowych Ubisoftu za trzeci kwartał 2020 przez dyrektora finansowego Fredericka Dugueta.

Od lat podążaliśmy utartą ścieżką, w której wydawaliśmy trzy albo cztery gry AAA rocznie, i tak samo będzie w roku fiskalnym 2022. Jednak zaczniemy odchodzić od tego modelu wydawania gier, w którym skupiamy się tylko na głównych seriach. W przyszłych latach oprócz wielkich produkcji będą równocześnie pojawiać się te mniejsze, pochodzące z naszych innych marek. Zamierzamy również promować nowe tytuły free-to-play.

Ubisoft z mniejszą liczbą gier AAA w przyszłości - ilustracja #1
Czy na następną część Assassin’s Creed będziemy czekać więcej niż 2 lata?

Jeden z powodów stojących za tą decyzją ujawnił szef Ubisoftu Yves Guillemot. Stwierdził, że kluczową rolę w nowym planie wydawniczym będą odgrywały zarówno mniejsze gry, jak i te już obecne na rynku, które przynoszą długoterminowe zyski. Jako przykład podał tutaj sukces gry Rainbow Six Siege. Pomimo 6 lat od premiery w ostatnim roku tytuł przyciągnął miliony nowych graczy i wciąż jest jedną z najbardziej dochodowych produkcji firmy.

Duguet wymienił też tytuły, nad jakimi obecnie Ubisoft pracuje. Są to: Far Cry 6, Rainbow Six Quarantine, Skull & Bones, Riders Republic, Roller Champions oraz remake Prince of Persia: Piasków Czasu. Wspomniał też o mobilnej grze z serii Assassin’s Creed, która ma się ukazać na rynku chińskim we współpracy z firmą Tencent - jednym z udziałowców francuskiej marki.

Inne newsy z raportu finansowego Ubisoftu: