Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 marca 2018, 21:02

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Ubisoft odkupił akcje od Vivendi

Po kilkunastu miesiącach walki firmie Ubisoft udało się udaremnić wrogie przejęcie przez koncern Vivendi. Medialny gigant sprzedał zakupione wcześniej akcje, z których większość trafiła w ręce rodziny Guillemotów. Część udziałów trafiła przy tym w ręce chińskiego Tencent.

Ubisoft obronił się przed wrogim przejęciem. - Ubisoft odkupił akcje od Vivendi - wiadomość - 2018-03-21
Ubisoft obronił się przed wrogim przejęciem.

Zakończyła się wielomiesięczna saga o walkę o firmę Ubisoft. Od dłuższego czasu koncern Vivendi starał się dokonać wrogiego przejęcia, skupując kolejne akcje francuskiego producenta i wydawcy gier wideo. W listopadzie 2017 roku dowiedzieliśmy się, że operacja zostaje tymczasowo wstrzymana, ale ostatecznie okazało się, że zakończono ją całkowicie. Medialny gigant postanowił bowiem pozbyć się zakupionych wcześniej udziałów, wynoszących aż 27,3%, a dodatkowo zobowiązał się do nieinwestowania w Ubisoft przez pięć najbliższych lat. Większość akcji zakupiła firma Guillemot Brothers SE, należąca do rodziny Guillemotów, czyli założycieli Ubisoftu. Tym samym powędrowały one do pierwotnych właścicieli.

Co ciekawe, 8% udziałów wykupili dwaj nowi inwestorzy – Ontario Teachers' Pension Plan (3,4%) oraz doskonale znany graczom chiński gigant Tencent (m.in. właściciel studia Riot Games odpowiedzialnego za League of Legends), który zakupił akcje odpowiadające 5% udziałów. Z tym drugim Ubisoft nawiązał głębsze relacje, gdyż w komunikacie stwierdzono, że:

Podpisana przez nas nowa strategiczna umowa umożliwi przyśpieszenie rozwoju w Chinach i pełne wykorzystanie rynku o ogromnym potencjale.

Szczegóły nie są znane, ale w Chinach ogromną popularnością cieszą się rozmaite rywalizacyjne gry sieciowe, jak battle royale Playerunknown's Battlegrounds czy strzelanka CrossFire, więc zapewne to w ten segment będzie celował Ubisoft.

Ubisoft to jedna z największych firm działających w branży gier wideo. Jest to wydawca takich serii jak Assassin's Creed, Far Cry czy Rayman. W tym roku koncern wypuści kilka wyczekiwanych projektów, w tym strzelankę Far Cry 5 (premiera 27 marca) oraz wyścigowe The Crew 2 (29 czerwca).