Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 września 2022, 10:25

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Uber w kontakcie z FBI, związek z GTA 6 niewykluczony

Uber przypuszcza, że za atak hakerski na firmę odpowiedzialna jest grupa Lapsus$. Twórcy popularnej aplikacji zwrócili się o pomoc do FBI oraz Departamentu Sprawiedliwości USA.

Źródło: Rockstar Games

W ostatnich dniach nad studiem Rockstar Games zawisły czarne chmury. W niedzielę mogliście przeczytać o wielkim wycieku, obejmującym aż 90 nagrań z bardzo wczesnej wersji gry GTA 6. Materiały opublikowane przez anonimowego użytkownika opanowały Internet, na co Take-Two Interactive nie mogło pozostać obojętne. Co ważne, kilka dni wcześniej doszło do podobnego włamu na serwery Ubera. Sądzi się, że obie sprawy są ze sobą powiązane.

Firma Uber – gigant technologii transportowej – w swoim oświadczeniu informuje, że celem hakera bądź hakerów było konto dyrektora Ubera. Jego przejęcie dało sprawcom dostęp do kont pracowników, w tym do Google Workspace oraz Slacka (platformy do komunikacji w firmach). Podejrzewa się, że osoby odpowiedzialne za atak należą grupy hakerskiej Lapsus$, która stanowi coraz większe zagrożenie na całym świecie.

Uber zwrócił się o pomoc do FBI oraz Departamentu Sprawiedliwości USA. Niewykluczone, że w świetle doniesień o powiązaniu obu spraw (wskazuje na to wykorzystanie podobnych metod, w tym uzyskanie dostępu do Slacka), śledztwo obejmie też ostatni atak na Rockstar Games.

Lapsus$ – kim oni są?

Głównym podejrzanym za ostatnie ataki jest 16-letni Brytyjczyk o imieniu Arlon, który działa w sieci pod pseudonimem „White” lub „Breachbase”. Mimo młodego wieku ma już na koncie aresztowania za podobne przestępstwa (za The Gamer), a nielegalna działalność hakerska miała mu rzekomo przynieść 14 milionów dolarów.

Korzenie całej grupy sięgają z kolei Ameryki Południowej (za VGC). W chwili obecnej Lapsus$ stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Z dostępnych w internecie informacji wynika, że na początku 2022 roku ofiarą grupy padły takie firmy, jak Microsoft, Samsung i Nvidia. W marcu miała się ona również włamać na serwery Ubisoftu, co skończyło się problemami z sieciową infrastrukturą platformy Ubisoft Connect.

Firma Rockstar Games także wydała w tej sprawie swój komunikat:

Studio nie ukrywa rozczarowania zaistniałą sytuacją. Firma dziękuje też graczom za wsparcie i jasno deklaruje chęć kontynuowania prac nad GTA 6. Nie jest to jedyny głos w tej sprawie udzielony przez Rockstar Games – wczoraj pisaliśmy o anonimowych opiniach pracowników firmy na temat niefortunnego wycieku.