Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 września 2022, 14:20

autor: Damian Miśta

Wielki wyciek GTA 6, jest gameplay [Aktualizacja #3: Rockstar usuwa materiały]

Mamy wyciek wielu materiałów z nadchodzącego GTA VI. Do sieci trafiło 90 (!) nagrań z wczesnej wersji gry, które potwierdzają, że akcja zostanie osadzona w Vice City i będzie rozgrywać się po wydarzeniach z GTA V. AKTUALIZACJA: Rockstar usuwa filmy i screeny.

Źródło grafiki: Rockstar Games.

Aktualizacja #3

GTAForums i subreddit poświęcony GTA 6 zostały wyczyszczone z treści multimedialnych dotyczących wycieku materiałów z bardzo wczesnej, surowej wersji gry (ten drugi na moment został nawet zamknięty). Aktualnie w obu tych miejscach dopuszczona jest dyskusja o całym zdarzeniu, z wyłączeniem możliwości publikowania nieoficjalnych screenów, filmów itp.

Aktualizacja #2

Rockstar Games usuwa z sieci materiały pochodzące z wycieku. Dotyczy to nie tylko filmów publikowanych w serwisie YouTube, ale także screenów, które rozsyłali między sobą użytkownicy GTAForums – zniknął również oryginalny wątek założony przez hakera, który włamał się na serwery firmy. Administracja forum poinformowała użytkowników, że w porozumieniu z Rockstar Games zabrania dzielenia się na jego łamach wszelkimi materiałami z GTA VI. W grę wchodzi jedynie dyskusja na tematy związane z grą (przykładem niech będzie wątek poświęcony samochodom w szóstce).

Jak donosi Tom Henderson, konto hakera na Telegramie zostało usunięte, ponieważ rzekomo ktoś namierzył jego lokalizację. Wcześniej pojawiły się informacje o ofercie sprzedaży kodu źródłowego GTA 5, ale zostały już zdementowane przez leakera. Nietrudno znaleźć też sugestie, że próbuje on nawiązać kontakt z ludźmi z Rockstara – jedni donoszą o ofercie, jaką zamierza im złożyć, inni o o tym, że siła przecieku rzekomo go „zaskoczyła”.

AKTUALIZACJA: Osoba podająca się za hakera stwierdziła na GTAForums (wątek również został usunięty), że konto na Telegramie zostało usunięte bez jej wiedzy, podobnie jak cały wątek z wyciekiem danych. Jednocześnie opublikowała nowe dane kontaktowe na Telegramie – trudno jednak zweryfikować te informacje, ponieważ w sieci nie brakuje oszustów podających się za hakera (dziękujemy jednemu z naszych Czytelników za informację).

Aktualizacja #1 (18 września 2022 r.)

Reporter agencji prasowej Bloomberga Jason Schreier skontaktował się ze swoimi źródłami z Rockstar Games i potwierdził autentyczność przecieku. Treści, które otrzymaliśmy, rzeczywiście przedstawiają wczesną, surową wersję nadchodzącej gry. Dziennikarz określił wydarzenie najgorszym koszmarem Rockstara i jednym z największych wycieków w historii gier wideo. W przeszłości od Schreiera otrzymaliśmy wiele konkretnych informacji na temat nadchodzącej produkcji.

Wielki wyciek GTA 6, jest gameplay [Aktualizacja #3: Rockstar usuwa materiały] - ilustracja #1
Źródło: Twitter / Jason Schreier.

Oryginalna wiadomość (18 września 2022 r.)

Jesteście już znudzeni GTA V i z niecierpliwością oczekujecie na wyjaśnienie, czym jest tzw. „Project Americas”? Dzisiaj dostaliśmy przeciek pochodzący najprawdopodobniej z Grand Theft Auto VI!

Materiały zostały rzekomo wykradzione przez hakera od Rockstar Games. W ten sposób otrzymaliśmy wiele plików, które mają w nazwie „Americas”. Łączna waga paczki wynosi 3,4 GB i zawiera90 nagrań z wczesnej wersji gry, które aktualnie wesoło rozprzestrzeniają się po mediach społecznościowych. Umieścił je na stronie GTAForums użytkownik o pseudonimie teapotuberhacker, który wprawdzie dopiero dzisiaj założył konto, ale pochwalił się ostatnim włamaniem na serwery Ubera, aby dodać wiarygodności przeciekowi.

Udostępnione filmy pochodzą jakoby ze Slacka (platformy do komunikacji w firmach) pracowników Rockstara. Nazwy plików i wykorzystanych narzędzi w produkcji gry (np. wersja systemu operacyjnego, narzędzi deweloperskich) sugerują, że jest to stan z 2021-2022 roku.

W obszernym wątku na GTAForums znajdziemy również m.in. kod źródłowy czy dokumentację nadchodzącej produkcji. Użytkownicy dostrzegli, że w materiałach wideo wykorzystywane są zasoby z GTA V (jak np. dźwięk pojazdu) oraz Red Dead Redemption 2 (menu debugowania czy efekt ragdoll). Pamiętajmy jednak, że jest to wczesna wersja gry i stąd wynika jej bardzo „surowy” stan. Finalny produkt może wyglądać zupełnie inaczej.

Wideo (już usunięte) przedstawia m.in. napad na bar i późniejszą ucieczkę przed policją. Z co ciekawszych smaczków, jakie możemy na nich dostrzec – na tramwaju widnieje napis „Vice City”, widać też Malibu Club (nawiązanie do przygody Tommy’ego Vercettiego z GTA: Vice City). Potwierdzają się też pogłoski o dwojgu grywalnych postaci: kobiecie i mężczyźnie o imionach Lucia i Jason.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej

E3 2021