Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 grudnia 2023, 11:30

autor: Kamil Kleszyk

Twórca pierwszych odsłon God of War ocenił nowego Kratosa. Twierdzi, że heros stał się zbyt łagodny

David Jaffe, twórca pierwszych odsłon serii God of War, wypowiedział się na temat tego, co deweloperzy z Santa Monica Studio zrobili w ostatnich latach z Kratosem. Według niego bohater stał się zbyt „miękki”.

Źródło fot. Sony Interactive Entertainment
i

UWAGA: poniższy tekst zawiera spoilery z dodatku God of War Ragnarok: Valhalla.

W 2005 roku na konsoli PlayStation 2 zadebiutowała pierwsza odsłona – jak się później okazało – hitowej serii God of War. Trzecioosobowa przygodowa gra akcji w konwencji hack ‘n slasha opowiadała o losach Kratosa, legendarnego spartańskiego wojownika, który słynął z niezwykłej brutalności. Po latach zarówno cykl, jak i bohater przeszli jednak sporą metamorfozę, odpowiadającą zmianie, jaka nastąpiła wśród pracowników studia. To nie spodobało się twórcy pierwszych odsłon GoW, Davidowi Jaffe’owi.

Deweloper, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi, opublikował niedawno na swoim kanale w serwisie YouTube filmik, w którym ubolewa nad tym, jak zmieniono głównego bohatera serii. Według Jeffe’a w God of War z 2018 roku i God of War: Ragnarok z 2022 roku Kratos stał się najzwyczajniej w świecie zbyt łagodny i miękki.

Twórca stwierdził, że tym, co ludzie pokochali w God of War, jest brutalny, surowy charakter głównego bohatera, w który nie powinno się ingerować. Natomiast przekładanie osobistych doświadczeń deweloperów najlepiej zarezerwować dla zupełnie nowych marek.

Nieco innego zdania niż Jaffe jest nasz redakcyjny kolega Hubert „hexx0” Śledziewski. Nie uważa on, że Kratos stał się łagodny, a po prostu „nauczył się nie zatracać w gniewie”. Doskonale ma tłumaczyć to najnowszy dodatek do RagnarokValhalla, gdzie „Kratos wręcz z pogardą patrzy na swe dawne czyny” i „dociera do niego, że nawet najgorsze działania z jego przeszłości miały złożone motywacje, np. zaprzedał duszę Aresowi nie tylko, by odnieść kolejne zwycięstwo, ale również po to, by chronić swój lud”.

Zmianę Kratosa można więc rozpatrywać zarówno przez pryzmat czystej zabawy, jak i duchowego rozwoju bohatera. Warto też zauważyć, że najnowsze odsłony God of War cieszą się ogromną popularnością, dlatego można uznać, że ścieżka, którą podąża Sony, nie jest dla graczy przyczynkiem do rezygnacji z poznawania kolejnych przygód Ducha Sparty.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej