Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 października 2018, 22:06

autor: Vergil

Trine 4, Earthlock 2 i inne gry indie – Komisja Europejska upublicznia listę dofinansowanych produkcji

W ramach programu Kreatywna Europa Komisja Europejska dofinansuje trzydzieści projektów. Ich lista zawiera nie tylko trzy polskie gry, lecz również szereg innych produkcji od studiów niezależnych, na czele z Trine 4, Earthlock 2 oraz Project Melies od Bloober Team.

Komisja Europejska ujawniła listę studiów deweloperskich i ich trzydziestu projektów, które zyskały dofinansowanie w ramach programu Kreatywna Europa. Wśród nich na wyróżnienie zasługują przede wszystkim polskie zespoły, czyli Jujubee, Punch Punk Games oraz Bloober Team. Poza tym w zestawieniu znalazły się także ekipy Frozenbyte, SnowCastle Games, TequilaWorks, Zoink i Revolution Software. Sprawdźmy więc, nad czym pracują owe ekipy, bo na liście nie brakuje niespodzianek.

Polskie projekty

Zacznijmy od polskich projektów, o których obecnie nie wiadomo zbyt wiele. Otóż studio Jujubee, czyli autorzy między innymi takich gier, jak Kursk oraz Realpolitiks, pracuje nad grą przygodową zatytułowaną WitchHammer. Choć nie znamy konkretów na temat jej zawartości, jej nazwa zdaje się nawiązywać do podręcznika Malleus Maleficarum (łac. Młot na czarownice), używanego przez łowców czarownic od XV do XVII wieku.

Ekipa Bloober Team tworzy natomiast produkcję o roboczej nazwie H2O; mowa o horrorze, który poznaliśmy jako Project Melies – jego premiery należy się spodziewać w przyszłym roku. Na liście pojawia się również ekipa Punch Punk Games, pracująca nie tylko nad thrillerem psychologicznym This is Zodiak Speaking, lecz również nad trzecioosobową grą akcji z elementami skradanki zatytułowaną Aida. Gracze mają trafić do „afrykańskiego państwa przyszłości”, a tytułowa główna bohaterka będzie dziesięcioletnią dziewczynką zmagającą się z „bardzo współczesnymi problemami” (via Strefa Inwestorów).

Seria Trine zachwyca przede wszystkim bajeczną oprawą. Po niezbyt udanej części trzeciej cykl zasługuje na rehabilitację. - Trine 4, Earthlock 2 i inne gry indie – Komisja Europejska upublicznia listę dofinansowanych produkcji - wiadomość - 2018-10-10
Seria Trine zachwyca przede wszystkim bajeczną oprawą. Po niezbyt udanej części trzeciej cykl zasługuje na rehabilitację.

Zagraniczne produkcje

Przejdźmy do omówienia kilku zagranicznych produkcji, bo i tutaj jest interesująco. Otóż studio Frozenbyte szykuje wielki (miejmy nadzieję) powrót serii Trine; po doskonałej pierwszej i drugiej odsłonie i znacznie mniej udanej „trójce” ów cykl co prawda stracił swój blask, jednak fani platformówek mogą chyba wierzyć, że autorzy przywrócą mu dawny splendor i nie będą silić się na rewolucyjne, nie do końca przemyślane zmiany. Drugą niespodzianką jest Earthlock 2 od SnowCastle Games, czyli kontynuacja ciepło przyjętego erpega z 2016 roku, którego cechą charakterystyczną była przede wszystkim barwna, kreskówkowa oprawa graficzna.

Ponadto studio TequilaWorks, czyli autorzy udanego Rime, tworzy swoją trzecią produkcję, noszącą miano Lumberjack, z kolei znane ze świetnych przygodówek Revolution Software najwyraźniej planuje romans z wirtualną rzeczywistością, przygotowując tajemnicze Parzival's Stone VR. Na wyróżnienie zasługuje również Zoink Games, które po takich tytułach, jak Stick It to The Man!, Fe oraz Flipping Death, odda w nasze ręce grę nazwaną Roll Them Bones.

  1. Oficjalna lista projektów dofinansowanych z programu Kreatywna Europa