Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchXONE
Okładka Fe (PC)

Fe

Trzecioosobowa przygodówka akcji z elementami platformówki, przygotowana przez szwedzkie studio Zoink Games w ramach programu wsparcia twórców niezależnych EA Originals.

Przygodowe | TPP | fantasy | Games Workshop | platformówki 3D | elementy zręcznościowe | indie | przygodowe gry akcji | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Fe (PC)

data premiery gry:

16lut2018

PC XONE PS4 Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fe to wydana na platformę PC, PS4 itd. przygodowa gra platformowa autorstwa szwedzkiego studia Zoink, znanego z takich tytułów jak Stick It to The Man! czy Zombie Vikings. Produkcja została wydana przez firmę Electronic Arts w ramach programu EA Originals, którego celem jest promowane twórczości niezależnych deweloperów.

Fabuła

W Fe przenosimy się do tajemniczej krainy, w której wszyscy, od zwierząt po drzewa, porozumiewają się za pomocą melodii. Wcielamy się w młodą, przypominającą dwunożnego wilka istotę, która dopiero zaczyna poznawać ten świat i swoje w nim miejsce. By tego dokonać, musimy nauczyć się jak najwięcej pieśni, by móc nawiązać kontakt z otaczającymi nas stworzeniami. Na naszej drodze stają jednak Cisi (ang. The Silent Ones), którzy pragną uciszyć wszystkie dźwięki.

Co ciekawe, kampania jest całkowicie pozbawiona słów, a cała historia przekazywana jest za pomocą obrazów oraz efektów dźwiękowych.

Mechanika

Opracowane z myślą o platformie PC, PS4 itd. Fe to trójwymiarowa gra akcji, w której kamerę umieszczono za plecami bohatera. Rozgrywka upływa tu na rozwiązywaniu zagadek oraz klasycznej platformówkowej eksploracji. Podczas przygód kluczową rolę odgrywają melodie nucone przez naszą postać, które służą do radzenia sobie z łamigłówkami oraz porozumiewania się z innymi istotami. Te zaś czasem udzielają nam wsparcia, np. pozwalając przelecieć na swoim grzbiecie do wysoko położonych miejsc. Osiągnięcie sukcesu wymaga zrozumienia, w jaki sposób działa ekosystem krainy, gdyż wiedza ta posłuży nam do pokonania różnorakich problemów.

Kwestie techniczne

Mocną stroną Fe jest oprawa wizualna. Gra oferuje w pełni trójwymiarową grafikę, wykonaną w ładnym, oszczędnym stylu, a uproszczone modele postaci i otoczenia dają jej nieco komiksowy klimat.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 114 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fe

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Fe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2100T 2.5 GHz / AMD Phenom II X3 B73 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 5870 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Fe – krótka przygoda w bajecznym świecie
Recenzja gry Fe – krótka przygoda w bajecznym świecie

Recenzja 16 lutego 2018, 14:03

Oczywiście na nic by się owa piękna oprawa zdała, gdyby nie towarzyszyły jej sensowne mechanizmy rozgrywki. Te nie są już tak fenomenalne jak warstwa wizualna, ale zapewniają wystarczająco dużo atrakcji, by do końca zabawy dotrzeć nieznudzonym. Fe to dość typowa przygodowa gra akcji z silnymi naleciałościami platformówkowymi. Główny bohater eksploruje sporych rozmiarów mapę, na którą składają się połączone ze sobą wąskimi przesmykami mniejsze lokacje. Nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć od razu – czasem najpierw musimy zdobyć określoną umiejętność. Jeśli jednak raz dany zakątek stanie przed nami otworem, to później można już swobodnie do niego wracać, choćby w celu odnalezienia hojnie porozrzucanych znajdziek.

PC
XONE
PS4
Switch