Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 maja 2015, 11:21

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Testy wydajności Wiedźmina 3: Dziki Gon

W sieci zaczęły się pojawiać testy grafiki pecetowej wersji gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Sprawdź, jak nowa produkcja CD Projekt RED radzi sobie na różnych konfiguracjach sprzętowych.

Wiedźmin 3: Dziki Gon nareszcie wyszedł na światło dzienne, pora więc przekonać się, jaki komputer zdoła przetrwać w starciu z łowcą potworów. W tym celu polecamy Wam sprawdzić efekty prac kilku serwisów branżowych, które przetestowały najświeższą produkcję rodzimego studia CD Projekt RED pod kątem wydajności na poszczególnych konfiguracjach sprzętowych. Dzięki nim przekonacie się, jak różne karty grafiki – zarówno od firmy Nvidia, jak i AMD – oraz procesory radzą sobie w rozmaitych ustawieniach wizualnych. Ze swojej strony chcielibyśmy wyłuszczyć kilka najważniejszych myśli.

  1. Test Wiedźmina 3 w serwisie PurePC.pl
  2. Test Wiedźmina 3 w serwisie benchmark.pl
  3. Test Wiedźmina 3 w serwisie PCLab.pl
Źródło: PurePC - Testy wydajności Wiedźmina 3: Dziki Gon - wiadomość - 2015-05-19
Źródło: PurePC
Źródło: PurePC - Testy wydajności Wiedźmina 3: Dziki Gon - wiadomość - 2015-05-19
Źródło: PurePC

Do najbardziej sprzętożernych zaliczają się dodatkowe wodotryski firmy Nvidia, zwłaszcza Nvidia Hairworks (odpowiedzialny za fizykę włosów i futer zwierząt), co widać na powyższych zestawieniach. Włączenie tego ostatniego potrafi obniżyć płynność o kilkanaście klatek na sekundę nawet na najmocniejszych kartach grafiki z obozu „zielonych” (GTX Titan X czy GeForce GTX 980), nie wspominając już o podzespołach AMD, które z konkurencyjną technologią radzą sobie jeszcze słabiej. Chcąc uzyskać dodatkowe FPS-y, można zrezygnować również z techniki cieniowania HBAO+ na rzecz wydajniejszego, choć nie tak efektownego SSAO. Jeśli chodzi o procesor, tu wymagania nie są aż tak przytłaczające, ale najlepiej byłoby zaopatrzyć się w minimum 4-wątkowy.

Co ciekawe, niemieckojęzyczny serwis PCGamesHardware.de zauważył sporą różnicę w wyglądzie pomiędzy poprzednią wersją testową Wiedźmina 3 a nadesłaną w weekend edycją recenzencką z patchem na dzień pierwszy. Oprócz wyraźnie bardziej stonowanej palety kolorów, ta druga wyróżnia się m.in. większą szczegółowością i miększymi cieniami. Zobaczcie sami:

Wersja testowa (źródło: PCGamesHardware.de)

Wersja recenzencka (źródło: PCGamesHardware.de)

A jak Wiedźmin 3 działa na Waszych komputerach? Zapraszamy do dzielenia się swoim doświadczeniem w komentarzach!

  1. Wiedźmin 3: Dziki Gon - kompendium wiedzy
  2. Oficjalna strona gry Wiedźmin 3: Dziki Gon