Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 marca 2016, 18:45

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Studio producentów serii MotorStorm i DriveClub zamknięte

Sony poinformowało oficjalnie, że zdecydowało się zakończyć działalność studia deweloperskiego Evolution Studios, które dało się poznać fanom gier wyścigowych dzięki seriom MotorStorm oraz DriveClub.

Evolution Studios dało się poznać fanom gier wyścigowych dzięki markom WRC, MotorStrom oraz DriveClub

Po kilkunastu latach istnienia brytyjskie studio Evolution Studios zostaje zamknięte. Tę smutną wiadomość podało dzisiaj oficjalnie Sony Computer Entertainment, pod którego kuratelą team znajdował się od 2007 roku. W oświadczeniu wystosowanym dla serwisu GameIndustry.biz, przedstawiciele japońskiego giganta poinformowali, że przyczyną takiej a nie innej decyzji były wyniki regularnego audytu wewnętrznych europejskich zespołów deweloperskich. Równocześnie wyrazili żal, że firma będzie zmuszona pożegnać się z utalentowanym zespołem, ale nie mogli podjąć innej decyzji. Potwierdzili jednak, że część zwolnionych deweloperów powinna znaleźć zatrudnienie w innych studiach Sony.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku, Evolution przeszło głęboką restrukturyzację, a stanowiska straciło wówczas ponad 50 osób. Problemy studia zaczęły się wraz z rozpoczęciem prac nad DriveClubem. Ta ambitna gra wyścigowa miała być jednym z tytułów startowych PlayStation 4 i w widowiskowy sposób ukazywać moc konsoli. Deweloperom nie udało się jednak spełnić składanych obietnic, a premiera tytułu przesunięta została ostatecznie o cały rok. Produkcja zadebiutowała w sklepach w październiku 2014 roku i borykała się z poważnymi problemami związanymi z trybem multiplayer i infrastrukturą sieciową. Z czasem deweloperom udało się jednak naprawić wszystkie niedoróbki i w ramach przeprosin zaoferować graczom szereg płatnych oraz darmowych zestawów DLC, a także samodzielne rozszerzenie DriveClub Bikes. Ostatecznie DriveClub znalazł ponad dwa miliony nabywców.

Tuż przed zamknięciem brytyjski deweloper pracował nad nową wersją DriveClub przygotowywaną z myślą o goglach PlayStation VR. Los produkcji pozostaje na razie pod znakiem zapytania. Jamie Brayshaw, community manager w Evolution Studios, zapewnił jednak, że DriveClub będzie nadal wspierany przez zespół PlayStation. Nie wiemy jednak czy oznacza to, że obowiązki rozwoju gry przejdą w ręce innych producentów i czy fani gry mogą liczyć na kolejne zapowiadane dodatki (ostatnie z nich ukazały się zaledwie dziś).

Na koniec warto dodać, że kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje o nowym studiu byłych pracowników Evolution o nazwie Secret Sorcery. Ma ono skupiać się na produkcjach obsługujących rzeczywistość wirtualną. Deweloper ogłosił nawet, że nawiązał umowę partnerską z Sony, dzięki której zajmie się produkcją ekskluzywnej gry na gogle PlayStation VR. Niewykluczone więc, że zajmie się on dokończeniem DriveClub VR.

Brytyjskie Evolution Studios narodziło się w 1999 roku. W osiem lat od powstania stało się częścią sieci wewnętrznych studiów deweloperskich Sony. Poza DriveClubem, najbardziej znaną marką dewelopera pozostaje cykl MotorStorm, który doczekał się kilku odsłon na konsoli PlayStation 3. Producenci mają na koncie także pięć części serii WRC. Ostatnia z nich pojawiła się w 2005 roku.

  1. Oficjalna strona studia Evolution