Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2008, 11:10

autor: vampire

Steam Cloud zadebiutuje wraz z demem Left 4 Dead

Jakiś czas temu firma Valve Software zapowiedziała Steam Cloud, czyli rozszerzenie swojej sieciowej usługi, a przy tym najpopularniejszego systemu cyfrowej dystrybucji. Teraz wiemy już, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą grą, która wykorzysta nową funkcję będzie Left 4 Dead i to zarówno w wersji demonstracyjnej jak i pełnej.

Jakiś czas temu firma Valve Software zapowiedziała Steam Cloud, czyli rozszerzenie swojej sieciowej usługi, a przy tym najpopularniejszego systemu cyfrowej dystrybucji. Teraz wiemy już, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą grą, która wykorzysta nową funkcję będzie Left 4 Dead i to zarówno w wersji demonstracyjnej jak i pełnej. Tak więc wszystkie informacje na temat naszej konfiguracji myszy, klawiatury, gamepada oraz multiplayerowych preferencji, takich jak na przykład rodzaj używanego graffiti, trafią na serwery Valve i będziemy mogli uzyskać do nich dostęp z dowolnego komputera na całym świecie. Oznacza to, że jeśli na przykład zakończymy zabawę na domowym pececie, a następnie uruchomimy Left 4 Dead na innym i zalogujemy się na swoje steamowe konto, domyślny profil użytkownika będzie zawierał ostatnie wprowadzone przez nas ustawienia (z poprzedniego komputera).

Steam Cloud zadebiutuje wraz z demem Left 4 Dead - ilustracja #1

Firma Valve Software obiecuje, że w najbliższym czasie obsługa Steam Cloud trafi do jej starszych produkcji, a wszystkie nowe tytuły będą wyposażone w tę funkcję już na starcie. Z pewnością jest to dobra wiadomość, gdyż jak pamiętamy w przyszłości Obłok ma przechowywać nie tylko dane dotyczące różnych ustawień, ale przede wszystkim zapisy stanów gry, co z kolei uchroni nieuważnych (lub po prostu pechowych) graczy przed ich utratą. Funkcja ta przydać się może również w innym przypadku - gdy znudzi się nam jakaś produkcja i postanowimy ją odinstalować, a po jakimś czasie zapragniemy jednak do niej wrócić, zamiast konieczności rozpoczynania wszystkiego od nowa będziemy mogli zwyczajnie kontynuować zabawę. Co istotne cały proces ma przebiegać automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Twórcy Half-Life'a zachęcają także innych deweloperów i wydawców do implementacji obsługi Steam Cloud w swoich dziełach, zwłaszcza, że mogą uczynić to zupełnie za darmo. Korzystając z okazji przypomnijmy, że pełna wersja Left 4 Dead zagości w Steamie 18 listopada, natomiast jej pudełkowa edycja ukaże się u nas 21 listopada dzięki firmie Electronic Arts Polska. W tym samym czasie otrzymają ją również posiadacze Xboxów 360.