Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 maja 2018, 13:19

Sprzedaż serii Gran Turismo przekroczyła 80 mln egzemplarzy

Firma Sony poinformowała, że sprzedaż cyklu gier wyścigowych Gran Turismo przekroczyła 80 mln egzemplarzy. Wynik ten udało się wypracować w ciągu dwóch dekad, jakie upłyneły od premiery pierwszej odsłony.

Gran Turismo 3: A-Spec pozostaje największym przebojem w serii. - Sprzedaż serii Gran Turismo przekroczyła 80 mln egzemplarzy - wiadomość - 2018-05-13
Gran Turismo 3: A-Spec pozostaje największym przebojem w serii.

Pracownicy studia Polyphony Digital mają powody do zadowolenia. Będąca właścicielem dewelopera firma Sony właśnie pochwaliła się, że sprzedaż wyścigowego cyklu Gran Turismo przekroczyła 80,4 milionów egzemplarzy, według stanu z dnia 5 maja tego roku.

W skład tej liczby wchodzą wszystkie odsłony serii, wydane w ciągu ponad dwóch dekad funkcjonowania marki na rynku. Ojciec cyklu, Kazunori Yamauchi, nie krył radości z powodu tego osiągnięcia i podziękował współpracownikom, partnerom oraz fanom.

Przypomnijmy, że serię zapoczątkowała opracowana z myślą o pierwszym PlayStation gra Gran Turismo, która zadebiutowała na rynku japońskim w grudniu 1997 r, a pięć miesięcy później wjechała na półki sklepów w Europie i Stanach Zjednoczonych. W ciągu dziesięciu lat od premiery projekt sprzedał się w 10,85 mln egzemplarzy.

Najnowszą grą z serii jest poboczna odsłona w postaci zeszłorocznego Gran Turismo Sport. - Sprzedaż serii Gran Turismo przekroczyła 80 mln egzemplarzy - wiadomość - 2018-05-13
Najnowszą grą z serii jest poboczna odsłona w postaci zeszłorocznego Gran Turismo Sport.

Doskonale poradziła sobie również kontynuacja, w postaci również wydanego na PlayStation w 1999 roku Gran Turismo 2, którego sprzedaż przekroczyła 9 mln sztuk. Najlepiej sprzedającą się odsłoną marki do dzisiaj pozostaje Gran Turismo 3: A-Spec z 2001 r. Była to pierwsza część serii opracowaną z myślą o PlayStation 2 i rozeszła się w ponad 14,89 mln egzemplarzy.

Kolejne odsłony poradziły już sobie trochę gorzej, ale Gran Turismo 4 (PlayStation 2, 11,76 mln) i Gran Turismo 5 (PlayStation 3, 11,950 mln) i tak okazały się wielkimi sukcesami. Znaczący spadek sprzedaży odnotowano dopiero przy wydanym pod koniec życia PlayStation 3 (w 2013 roku) Gran Turismo 6, chociaż z wynikiem 5,23 mln egzemplarzy autorzy nie mieli raczej powodów do narzekań. Seria doczekała się również wielu odsłon pobocznych, takich jak Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Geneva czy niedawne Gran Turismo Sport.

Obecnie fani marki stracili nadzieję, że w najbliższych latach doczekają się zapowiedzianego dawno temu Gran Turismo 7. Zamiast tego miłośnicy cyklu bawią się we wspomniane już Gran Turismo Sport, które jest regularnie rozwijane za pomocą aktualizacji z nową zawartością.

  1. Oficjalna strona cyklu