Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 września 2015, 14:10

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Rockstar o dokumencie BBC: "Nieuporządkowane, zmyślone bzdury"

Na oficjalnym profilu studia Rockstar Games w serwisie Twitter pojawił się wpis, w którym jednoznacznie zaprezentowano opinię twórców legendarnej i kontrowersyjnej serii Grand Theft Auto na temat telewizyjnego dokumentu The Gamechangers.

Harry Potter (znany też jako Daniel Radcliffe) w roli Sama Housera w „The Gamechangers” (fot.: BBC) - Rockstar o dokumencie BBC: nieuporządkowane, zmyślone bzdury - wiadomość - 2015-09-16
Harry Potter (znany też jako Daniel Radcliffe) w roli Sama Housera w „The Gamechangers” (fot.: BBC)
The Gamechangers w skrócie:
  • Produkcja: BBC (Wielka Brytania)
  • Reżyseria: Owen Harris
  • Scenariusz: James Wood
  • Role główne: Daniel Radcliffe, Bill Paxton, Joe Dempsie
  • Gatunek: fabularyzowany dokument
  • Czas trwania: 90 minut
  • Premiera: 15 września 2015 r.

Pamiętacie pomysł brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC, żeby nakręcić fabularyzowany serial dokumentalny o powstawaniu kultowej i równie kontrowersyjnej serii Grand Theft Auto? Cóż, od marca, kiedy informowaliśmy o tym fakcie po raz pierwszy, niektóre rzeczy zdążyły się zmienić (jak chociażby forma obrazu – ostatecznie jest to film), ale negatywne stanowisko firm Take-Two Interactive i Rockstar Games pozostało niezmienne. Ba, na oficjalnym profilu studia Rockstar w serwisie Twitter pojawił się wpis, w którym najprawdopodobniej któryś z włodarzy w niewybrednych słowach podzielił się swoimi przemyślaniami na temat świeżo wyemitowanego The Gamechangers, czyli rzeczonego fabularyzowanego dokumentu. W wolnym tłumaczeniu produkcja BBC została nazwana stekiem „nieuporządkowanych, zmyślonych bzdur” [oryg. random, made up bollocks]. Choć może wydawać się to oczywiste, to trzeba dodać, że Rockstar nie był w żaden sposób zaangażowany w prace nad filmem (czyt. nie przeprowadzono nawet konsultacji).

W kontekście opisywanego obrazu warto wspomnieć o pozwie sądowym, jakie złożyły wyżej wspomniane Take-Two i Rockstar Games. Według jego treści, obie firmy próbowały dojść do porozumienia ze stacją BBC, jednak wszelkie wysiłki z ich strony spełzły na niczym, wobec czego zdecydowano się wnieść sprawę do sądu, aby „chronić swoją własność intelektualną”. Najwyraźniej proces przebiegł korzystnie dla producentów filmu, czego dowodem jest wczorajsza emisja The Gamechangers na antenie BBC Two.