Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lutego 2012, 14:37

autor: Olek

Rekordowe zyski koncernu Activision Blizzard

Nawet Chuck Norris nie byłby w stanie zarobić więcej od koncernu Activision Blizzard. Wydawca takich gier jak Call of Duty: Modern Warfare 3, World of Warcraft czy Skylanders Spyro's Adventure przedstawił imponujące wyniki finansowe odnotowane w 2011 roku.

Rekordowe zyski koncernu Activision Blizzard - ilustracja #1
Przychody koncernu Activision Blizzard
  • 2007: 1,35 mld dolarów (zysk netto 227 mln dolarów)
  • 2008: 3,03 mld dolarów (strata netto 107 mln dolarów)
  • 2009: 4,28 mld dolarów (zysk netto 113 mln dolarów)
  • 2010: 4,45 mld dolarów (zysk netto 418 mln dolarów)
  • 2011: 4,76 mld dolarów (zysk netto 1,08 mld dolarów)
  • 2012 – 5 mld dolarów?

Ponad miliard dolarów – tyle wyniósł rekordowy zysk netto koncernu Activision Blizzard, odnotowany w ubiegłym roku. Tradycyjnie już największy wkład miały w to gry z serii Call of Duty (zarówno Modern Warfare 3, jak i Black Ops) oraz hegemon na rynku MMORPG - World of Warcraft. Amerykański potentat nie kryje jednak zadowolenia z dobrych wyników swojej nowej marki – Skylanders oraz dużej popularności usługi sieciowej Call of Duty Elite.

To był kolejny świetny rok dla koncernu Activision Blizzard, któremu udało się utrzymać fotel lidera wśród największych wydawców w branży. Przychody firmy kierowanej przez Bobby'ego Koticka sięgnęły 4,76 mld dolarów, czyli o ponad 300 mln więcej niż w 2010 r. Korzystne rezultaty przyniosły m.in. decyzja o rezygnacji z wydawania kolejnych odsłon niedochodowych serii (w tym np. Guitar Hero) oraz dokończenie procesu restrukturyzacji. W efekcie zysk netto udało się zwiększyć z 418 mln do 1,08 mld dolarów.

Rekordowe zyski koncernu Activision Blizzard - ilustracja #2

Na czym zarabia Activision?

Podstawą sukcesów finansowych koncernu pozostaje marka Call of Duty. Opublikowany wczoraj raport, podsumowujący czwarty kwartał i cały ubiegły rok, nie ujawnia konkretnych danych o sprzedaży, ale potwierdza, że Call of Duty: Modern Warfare 3 była najlepiej sprzedającą się grą 2011 roku, a na piątym miejscu zestawienia bestselerów uplasowała się wcześniejsza odsłona serii – Call of Duty: Black Ops. Świetne wyniki odnotowała nowa marka w portfolio wydawniczym Activision – Skylanders. Skylanders Spyro's Adventure była w ubiegłym roku najchętniej kupowaną grą dla dzieci, a na całym świecie rozeszło się ponad 20 milionów związanych z nią zabawek.

Rekordowe zyski koncernu Activision Blizzard - ilustracja #3Ponad 1,5 mld dolarów amerykański gigant zarobił w segmencie usług sieciowych, w tym dystrybucji elektronicznej. Szefowie koncernu Activision bardzo duży potencjał upatrują m.in. w platformie Call of Duty Elite. Do końca stycznia liczba jej użytkowników osiągnęła pułap 7 mln, z czego 1,5 mln zdecydowało się na roczną, płatną subskrypcję konta „gold”.

Zadyszka Blizzarda

Blizzard Entertainment, czyli drugi z członów koncernu, utrzymał swą pozycję jednego z najważniejszych wydawców na rynku gier komputerowych. Mimo to osiągane przez firmę przychody wyraźnie zmalały i zamknęły się w ubiegłym roku kwotą „zaledwie” 500 mln dolarów. Liczba abonentów World of Warcraft nieznacznie spadła, o czym szerzej informujemy w jednym z wcześniejszych newsów. Mimo to twórcy pozostają dobrej myśli. Według zapewnień Mike'a Morhaime'a, gra zanotowała bardzo dobry start na rynku brazylijskim. Wielką popularność zdobyła także reklamówka z Chuckiem Norrisem, którą tylko w serwisie youtube obejrzało dotąd ponad 29 mln internautów.

Rekordowe zyski koncernu Activision Blizzard - ilustracja #4

Quo vadis Acti?

W planie wydawniczym branżowego giganta jest oczywiście kolejna odsłona serii Call of Duty. Od ekipy Blizzarda możemy oczekiwać zapowiedzianego wcześniej dodatku do World of Warcraft - Mists of Pandaria, a także premier Diablo III i StarCraft II: Heart of the Swarm, na które jednak przyjdzie graczom jeszcze trochę poczekać.

W marcu Activision wyda Call of Duty: Modern Warfare 3 Content Collection, czyli kompilację dodatków, które wcześniej dostępne były jedynie dla subskrybentów usługi Call of Duty Elite na platformie Xbox 360. Fanów smoka Spyro czeka kolejna gra z serii SkylandersSkylanders Giants. Koncern nie rezygnuje także z rozwoju sieciowego Call of Duty China bazującego na systemie mikrotransakcji oraz finansowania nowego, innowacyjnego projektu studia Bungie.

  1. Oficjalna strona internetowa koncernu Activision Blizzard
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.