Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 sierpnia 2015, 11:36

Raport NPD Group za lipiec - LEGO i Batman na czele, rośnie sprzedaż PlayStation 4 i Xboksa One

Firma NPD Group opublikowała raport poświęcony amerykańskiemu rynkowi gier wideo za miniony miesiąc. Zaznacza się rosnąca popularność konsol Xbox One i PlayStation 4, jak również spadająca sprzedaż urządzeń poprzedniej generacji.

Firma NPD Group opublikowała raport na temat kondycji amerykańskiego rynku gier wideo w minionym miesiącu. Jak zawsze firma ograniczyła się do wyników sprzedawców detalicznych, a więc nie uwzględnia m.in. dystrybucji cyfrowej (na przykład poprzez platformę Steam) czy rynku mobilnego, stąd też należy ten raport traktować jako fragment większej całości (dane podajemy za serwisami Game Informer oraz Venture Beat).

Sukces filmowego Jurassic World najwyraźniej przełożył się na dobrą sprzedaż dino klocków. - Raport NPD Group za lipiec - LEGO i Batman na czele, rośnie sprzedaż PlayStation 4 i Xboksa One - wiadomość - 2015-08-14
Sukces filmowego Jurassic World najwyraźniej przełożył się na dobrą sprzedaż dino klocków.

Choć ciężko mówić o wysypie wielkich tytułów w tym okresie, nie przeszkodziło to w osiągnięciu w lipcu przychodu rzędu prawie 542 milionów dolarów, a więc o 6% więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Niemniej wyraźny brak udanych debiutów sprawił, że sprzedaż oprogramowania spadła o 6% w stosunku do czerwca i maja (w porównaniu z lipcem 2014 roku wzrosła o 3%), co zresztą widać w zestawieniu najlepiej sprzedających się gier, w którym znalazła się zaledwie jedna nowa pozycja – Rory McIlroy PGA Tour, czyli kolejna odsłona golfowej serii od firmy EA Sports. Na pierwszym miejscu uplasowało się LEGO Jurassic World, wyprzedzając zwycięzcę z zeszłego miesiącaBatman: Arkham Knight. Również dalej znalazły się tytuły z wcześniejszych miesięcy – na trzecią pozycję z szóstej wrócił Minecraft, a na czwartym miejscu ulokowało się Grand Theft Auto V.

#

Tytuł

Platformy sprzętowe (malejąco pod względem sprzedaży)

1

Lego Jurassic World

X360, 3DS, PS3, XONE, Wii U, PS4, VITA

2

Batman: Arkham Knight

PS4, XONE, PC

3

Minecraft

X360, PS3, XONE, PS4

4

Grand Theft Auto V

PS4, XONE, X360, PS3, PC

5

Rory McIlroy PGA Tour

PS4, XONE

6

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

XONE, PS4, PC

7

Destiny

XONE, PS4, X360, PS3

8

Mortal Kombat X

PS4, XONE

9

FIFA 15

PS4, X360, XONE, PS3, WII, VITA, 3DS

10

Call of Duty Advanced Warfare

PS4, XONE, X360, PS3, PC

Wypada zaznaczyć, że gdyby autorzy uwzględniali kopie dołączane do sprzętu (konkretniej – do konsol), Batman „z łatwością” wyprzedziłby konkurencję. Łączy się to z nieustającym wzrostem sprzedaży konsol nowej generacji: Xboksa One oraz przede wszystkim PlayStation 4, które już wcześniej wyraźnie wysunęło się na pozycję lidera i umocniło się na niej w minionym miesiącu. Niemniej obie konsole sprzedają się znacznie lepiej niż dotąd (XONE znalazł o 44% więcej nabywców niż w lipcu 2014 roku) i w ciągu pierwszych 21 miesięcy po premierze rozeszło się ich prawie o 50% więcej, niż w analogicznym okresie czasowym starszych urządzeń po ich wydaniu: PlayStation 3 i Xboksa 360. Te zresztą zaliczyły spory spadek w porównaniu z zeszłym rokiem i sprzedało się ich o 56% mniej, przez co ogólna sprzedaż konsol wzrosła zaledwie o 2%. Nie powinno więc dziwić, że zarówno przedstawiciele Sony, jak i Microsoftu okazali zadowolenie z lipcowych wyników. Jeszcze przed opublikowaniem raportu Mike Nichols z Microsoftu pochwalił się sprzedażą Xboksa One, nie omieszkając przypomnieć o zaprezentowanych na targach gamescom tytułach ekskluzywnych, zaś przedstawiciel japońskiego koncernu w komunikacie do serwisu Gamespot podziękował graczom za pomoc w osiągnięciu tego wyniku:

”Jesteśmy szczerze zaszczyceni sukcesem PS4 i chcielibyśmy podziękować graczom za uczynienie jej najlepiej sprzedającą się konsolą i numer 1 pod względem sprzedaży oprogramowania w Stanach Zjednoczonych w lipcu. Pakiet Batman: Arkham Knight na PlayStation 4 wciąż jest bestsellerem i mamy nadzieję zadowolić fanów w przyszłym miesiącu premierą pakietu Edycji Limitowanej Destiny: The Taken King 15 września.”

Choć król może być tylko jeden, obie konsole nowej generacji mogą pochwalić się wysoką sprzedażą w minionym miesiącu. - Raport NPD Group za lipiec - LEGO i Batman na czele, rośnie sprzedaż PlayStation 4 i Xboksa One - wiadomość - 2015-08-14
Choć król może być tylko jeden, obie konsole nowej generacji mogą pochwalić się wysoką sprzedażą w minionym miesiącu.

Drobny przyrost odnotowała również firma Nintendo ze sprzedaży oprogramowania na konsolę Wii U (wzrost o 10%), zapewne nie bez związku z wciąż dobrze się sprzedającym Splatoon, które w lipcu znalazło kolejnych 85 tysięcy nabywców. Również sprzedaż przenośnego 3DS prezentuje się lepiej niż rok temu – w ciągu minionych 7 miesięcy rozeszło się tych urządzeń aż o 35% więcej, niż w identycznym okresie rok temu. Ponadto dało się zauważyć wzrost przychodu z sektora akcesoriów (o 17% do 161,3 miliona dolarów, 42% w skali roku), co zdaje się wskazywać na niesłabnącą popularność figurek pokroju Disney Infinity czy Amiibo.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej