Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 sierpnia 2021, 18:06

autor: Entelarmer

Recenzje Psychonauts 2 - Raz powraca w wielkim stylu

Po ponad 16 latach od premiery pierwszego Psychonauts kontynuacja gry w końcu zmierza na PC i konsole. Na szczęście pierwsze recenzje dobitnie dowodzą, że warto było tyle czekać.

Dla graczy kochających Psychonauts zbliża się chwila prawdy: czy warto było czekać ponad 16 lat na kontynuację oryginału? W końcu nie raz i nie dwa przekonaliśmy się, że powrót starych znajomych nie zawsze wypada tak dobrze jak w marzeniach stęsknionych fanów. Jak jest tym razem, możemy sprawdzić na podstawie świeżo opublikowanych recenzji Psychonauts 2.

Psychonauts 2 – wybrane recenzje

 1. Gaming Trend – 100/100
 2. VG247 – 5/5
 3. Easy Allies – 9,5/10
 4. God is a Geek – 9,5/10
 5. Wccftech – 9,5/10
 6. COG Connected – 93/100
 7. Attack of the Fanboy – 4,5/5
 8. GamingBolt – 9/10
 9. Game Informer – 9/10
 10. GameSpot – 9/10
 11. The Sixth Axis – 9/10
 12. Windows Central – 4,5/5
 13. Gameblog.fr – 8/10
 14. Gamesbeat – 4/5
 15. IGN – 8/10
 16. Press Start – 8/10
 17. Video Games Chronicle – 4/5
 18. We Got This Covered – 3,5/5
 19. Metascore – 89/100 (PC, 26 tekstów), 87/100 (Xbox Series X/S, 46 recenzji)

Wygląda na to, że fani mogą odetchnąć z ulgą. Psychonauts 2 to znakomita produkcja, która urzekła krytyków niezwykłym światem oraz barwną obsadą postaci. Oba elementy są chwalone we wszystkich recenzjach, a przecież to właśnie one były jednymi z powodów, dla których jedynka zyskała kultowy status. Tutaj każdy bohater zapada w pamięć, nie tylko wyglądem, głosem (aktorzy spisali się na medal) czy zachowaniem, bo – jak przystało na grę, w której dosłownie zwiedzamy psychikę różnych osób – postacie mają znacznie więcej głębi, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. To samo dotyczy historii, która nie raz i nie dwa porusza trudniejsze tematy, ale robi to na tyle taktowanie (i humorystycznie), że owe motywy nie przeszkadzają w radosnej zabawie oraz eksplorowaniu przepięknych lokacji przy wtórze znakomitej ścieżki dźwiękowej.

Oczywiście oprawa audiowizualna, klimat oraz głębia świata i postaci to nie wszystko w grze komputerowej. Na szczęście i pod względem rozgrywki studio Double Fine Productions spisało się na medal. Owszem, niektórzy recenzenci wspominają o pewnych zgrzytach, na przykład czasem zawodnej pracy kamery lub swoistej opieszałości sterowania (choćby w trakcie zmieniania mocy używanych przez Raza). Część krytyków zwróciła też uwagę na walkę, wyraźnie lepszą od tej w pierwszym Psychonauts, ale nadal pozostawiającą nieco do życzenia.

Mimo to – jak widać po ocenach – praktycznie wszyscy dziennikarze recenzujący grę bawili się wyśmienicie. Zagadki i platformowe akrobacje stoją na bardzo wysokim poziomie, Psychonauts 2 co chwila zaskakuje nas pomysłowymi, zapadającymi w pamięć poziomami. Nie zabrakło też opcjonalnej zawartości, przy czym większość tych dodatków jest na tyle angażująca, że nie tylko nie wywołuje znużenia, ale wręcz zachęca do poszukiwania znajdziek (aczkolwiek niektórzy recenzenci zastanawiali się, czy mimo wszystko nie jest ich trochę za dużo).

Recenzje Psychonauts 2 - Raz powraca w wielkim stylu - ilustracja #1
Fani Raza mogą już świętować udany powrót swojego ulubieńca.

Podsumowując: Psychonauts 2 to przepiękna, zabawna i bardzo grywalna produkcja, na którą warto było czekać długie lata. Double Fine Productions dostarczyło tytuł, który przebija poprzedniczkę pod każdym względem i urzeknie nie tylko fanów pierwszej przygody Raza (oraz spin-offu VR). Dodajmy do tego brak narzekań na działanie programu oraz bardzo mało wzmianek o błędach (przynajmniej na Xboksie Series X i PC), a trudno się dziwić, że niemało recenzentów uznaje drugie Psychonauts za kandydata do tytułu gry roku.

O tym, czy i jak bardzo zasłużone są te pochwały, będziecie mogli przekonać się wkrótce. Psychonauts 2 ukaże się 25 sierpnia na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One, Xbox Series X/S i PlayStation 4. Na PS5 w tytuł zagramy tylko w ramach wstecznej kompatybilności. Gra będzie dostępna na premierę w usłudze Xbox Game Pass.

 1. Oficjalna strona gry Psychonauts 2
 2. W Psychonauts 2 zagramy w 120 FPS na Xbox Series X/S. Zobacz zwiastun fabularny