Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4XBOXPS2
Okładka Psychonauts (PS4)
OkładkaPsychonauts (PS4)

Psychonauts

Gra przygodowa z rozbudowaną warstwą platformową opracowana przez studio Double Fine Productions. Gracz wciela się w chłopca imieniem Razputin, którego marzeniem jest dostanie się do tytułowego oddziału Psychonauts, odpowiadającego za utrzymanie porządku na świecie.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | humorystyczne | przygodowe gry akcji | Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Psychonauts Premiera

19kwi2005

PC XBOX

21cze2005

PS2

7cze2016

PS4

Gra ukazała się pierwotnie w 2005 roku na konsolach PlayStation 2 i Xbox oraz komputerach PC, a na PlayStation 4 dostępna jest wyłącznie w formie cyfrowej, którą można zakupić sklepie PlayStation Store. Nowa edycja posiada oprawę graficzną skalowaną do rozdzielczości 1080p oraz obsługuje Trofea.

Psychonauts to surrealistyczna platformówka, w której akcja ukazana jest w perspektywie trzeciej osoby (TPP).

Głównym bohaterem jest Raz - młody kadet letniego obozu dla osób obdarzonych zdolnościami paranormalnymi. W trakcie przygotowań do zdobycia odznaki zdolności lewitacji odkrywa, że ktoś porywa pozostałych uczestników obozu i kradnie ich umysły. Raz musi także bronić się przed szaleńcem i walczyć w umysłach najróżniejszych postaci. W ich wnętrzu musi stawić czoła dręczącym ich właścicieli koszmarom, lękom i demonom. Jednak, aby kompletnie pokrzyżować tajemnicze plany złowrogiego szaleńca nasz bohater musi zdobyć wszystkie zdolności psychiczne, a co za tym idzie zostać potężnym paranormalnym wojownikiem - psychonautą.

W grze znajduje się trzynaście różnorodnych poziomów do przejścia. Akcja trzech z nich toczy się w prawdziwym świecie. Pozostałe dziesięć rozgrywa się w pokręconych wnętrzach umysłów różnorodnych postaci. Gracz musi wybawić ich z szalonych myśli. Jednak, aby tego dokonać trzeba rozwiązać wiele dziwnych zagadek.

Na szczęście Raz zna wiele metod na pokonanie przeszkód stojących nam na dalszej drodze. Młody adept potrafi m.in. biegać, pływać, wspinać się oraz skradać. Dodatkowo może różnorodnie wykorzystywać elementy otoczenia jak np. trampoliny, trapezy, zjeżdżalnie, ściany. Wrogie stworzenia natomiast eliminuje dzięki psychicznej energii usuwającej koszmary zwanej Psi-Blast. Z czasem nasz bohater zdobywa nowe zdolności psychiczne jak telekineza, lewitacja, niewidzialność i pirokineza.

Psychonauts można ukończyć na wiele sposobów. Każdy poziom posiada wiele dróg, które możemy wybrać. Dodatkowo na odkrycie czeka wiele niespodzianek, bonusów oraz mini gier (np. szukanie zagubionych mózgów, telekinetyczne kajakarstwo, polowanie na psychicznego padlinożercę).

Grę przygotowało studio Double Fine założone przez Tima Schafera – twórcę kultowych już gier przygodowych - Grim Fandango oraz Full Throttle. W pracach brały udział także osoby odpowiedzialne m.in. za Maximo, Diablo II i serię Jedi Knight. Dzięki temu Psychonauts posiadają wiele nawiązań do tych produkcji, zupełnie unikalne postacie, świat gry oraz poczucie humoru.

Ostatnia modyfikacja 28 września 2017

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 5077 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Psychonauts

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Psychonauts Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 3 Ti300 lub lepsza)
  • 3.6 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Store
XBOX
PS2
PC
PS4