Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 lutego 2024, 14:38

PS5 mogło dwukrotnie przebić sprzedaż Xbox Series X/S

Raport finansowy firmy Take-Two Interactive ujawnił sprzedaż PS5 i XSX/S do końca 2023 roku, szacowaną na 77 milionów egzemplarzy. Potwierdzałoby to ogromną przewagę konsoli Sony nad platformą Microsoftu.

Źródło fot. Microsoft.
i

Raport finansowy firmy Take-Two Interactive przyniósł ciekawe informacje na temat właściciela Rockstara, producenta serii Grand Theft Auto. Jednakże w dokumentach znalazła się też wzmianka o sprzedaży konsol PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

W jednym z dokumentów udostępnionych przez Take-Two Interactive umieszczono slajd dotyczący kondycji branży gier wideo. Podano na nim statystyki odnośnie do bazy graczy w 2023 roku (3,4 miliarda osób), wartości rynku, który ma być „numerem jeden” w segmencie rozrywkowym (około 222 mld dolarów) oraz łączną liczbę sprzedanych konsol 9. generacji – 77 milionów sztuk.

  1. Pomijając porównania z poprzednimi „pokoleniami” konsol, liczba ta pozwala nam oszacować liczbę zakupionych urządzeń Microsoftu. Sony bowiem nie kryje się z wynikami swoich konsol, tak jak gigant z Redmond.
  2. Według ostatnich informacji (via Futurebeat) do końca 2023 roku do sklepów wysłano 50 milionów PlayStation 5. Wygląda więc na to, że sprzedaż Xboxów Series X/S wyniosła nie więcej niż około 27 milionów egzemplarzy. Pamiętajmy, że PS5 osiągnęło swój ostatni kamień milowy 9 grudnia, a więc miało ponad trzy tygodnie na poprawienie swojego wyniku.

Wydawca Grand Theft Auto podzielił się też statystykami odnośnie kondycji rynku gier.Źródło: Take-Two Interactive.

Prawie (?) dwukrotna przewaga PlayStation nad Xboxem nie jest zaskoczeniem. Już przy ósmej generacji Sony przeskakiwało Microsoft (choć nie Nintendo; Switch to wciąż absolutny fenomen, mimo prawie 7 lat na karku). O tym, że sytuacja nie zmieniła się wraz z premierą nowego sprzętu, świadczyły nieoficjalne doniesienia, ale też słowa Phila Spencera. Szef Xboxa mówił o „przegraniu” przez Xboxy Series X/S wojny konsol i bynajmniej nie był to tylko argument mający przekonać urzędników do zatwierdzenia zakupu Activision Blizzard

Warto też przypomnieć, że według poniekąd oficjalnych informacji do początku lipca sprzedano lub wysłano do sklepów 21 milionów sztuk XSX/S. Oznaczałoby to, że przez niecałe pół roku konsole poprawiły swój wynik o nie więcej niż 6 milionów egzemplarzy. W tym samym czasie do nabywców i sprzedawców trafiło kolejne 10 mln PS5.

Inna sprawa, czy ta „przegrana” faktycznie przeszkadza Microsoftowi. Firma od dawna zapewnia, że sprzedaż konsol jest sprawą drugorzędną, Zdawały się to potwierdzać niedawne pogłoski, jakoby Xbox miał wydać swoje tytuły ekskluzywne na PlayStation 5, po których Phil Spencer zapowiedział ujawnienie planów rozwoju marki. Te mamy poznać już w przyszłym tygodniu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej