Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 lutego 2011, 08:40

autor: Adrian Werner

Przeglądarkowe wersje przygodówek Sierry - jest zgoda Activision

Activision Blizzard zyskało w ostatnich latach opinię bezwzględnego wydawcy, który w ogóle nie liczy się ze zdaniem graczy. Okazuje się jednak, że nawet takiego giganta stać od czasu do czasu na ciepły gest w stronę fanów. Firma wyraziła bowiem zgodę na udostępnienie części swoich przygodówek w darmowej przeglądarkowej postaci.

Activision Blizzard zyskało w ostatnich latach opinię bezwzględnego wydawcy, który w ogóle nie liczy się ze zdaniem graczy. Okazuje się jednak, że nawet takiego giganta stać od czasu do czasu na ciepły gest w stronę fanów. Firma wyraziła bowiem zgodę na udostępnienie części swoich przygodówek w darmowej przeglądarkowej postaci.

Przeglądarkowe wersje przygodówek Sierry - jest zgoda Activision - ilustracja #1

Jednym z głównych powodów zamknięcia Sarien.net było wypuszczenie wersji przystosowanej do iPada.

Przez dwa lata strona Sarien.net oferowała duży wybór klasycznych gier przygodowych studia Sierra. W udostępnione produkcje (m.in. King’s Quest, Space Quest oraz Leisure Suit Larry) można było zagrać za darmo z poziomu przeglądarki. Autor witryny wprowadził nawet prosty tryb multiplayer pozwalający na podglądanie poczynań innych graczy i komunikację z nimi. Wszystko to odbywało się bez zgody Activision Blizzard, czyli firmy będącej właścicielem większości marek stworzonych przez Sierrę. Przez pewien czas wydawca ignorował stronę, ale stracił cierpliwość gdy na Sarien.net pojawiły się wersje gier przystosowane do iPada. Szybko wysłany został list domagający się zaprzestania tej działalności i witryna została zamknięta.

Twórca serwisu spytał się następnie wydawcy, czy istnieje jakaś możliwość by uzyskać zgodę na dalsze istnienie strony. Ku jego zdziwieniu Activision z chęcią na to przystało, wprowadzając jednak kilka wymogów. Firma dała mu pozwolenie na wypuszczenie na Sarien.net pierwszych części serii Space Quest, Police Quest and King's Quest pod warunkiem, że towarzyszyć im będą odnośniki do serwisów dystrybucji elektronicznej sprzedających gry należące do tych cykli. Natomiast Leisure Suit Larry zostało pominięte, ponieważ prawa do tej marki zakupiła jakiś czas temu firma Codemasters. Ponadto, zabroniono publikacji wersji gier na iPada. Wynika to z tego, że Activision może w przyszłości wypuścić oficjalne konwersje tych tytułów na maszynkę Apple i nie chce mieć konkurencji w postaci darmowej wersji pzeglądarkowej

Przeglądarkowe wersje przygodówek Sierry - jest zgoda Activision - ilustracja #2

Space Quest

Trzeba przyznać, że Activision Blizzard wykazuje dużo dobrej woli względem miłośników klasycznych przygodówek Sierry. W połowie zeszłego roku firma wyraziła zgodę na publikację The Silver Lining, czyli fanowskiej kontynuacji cyklu King’s Quest. Wydawca przymyka również oko na działania zespołu AGD Interactive zajmującego się tworzeniem darmowych remake’ów wczesnych odsłon King’s Quest oraz Quest for Glory. Najnowszym projektem tej ekipy jest ujawniony przed kilkoma dniami King’s Quest III Redux, którego premiera ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.