Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2013, 20:00

autor: moir

Przegląd MMO (24/05/2013) - m.in. Guild Wars 2, Neverwinter, The Elder Scrolls Online i World of Warcraft

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. kolejną aktualizację Guild Wars 2, problemy techniczne Neverwinter, najnowsze informacje na temat The Elder Scrolls Online oraz ostatni patch do World of Warcraft.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. zbliżającą się aktualizację Guild Wars 2, przeciągające się problemy techniczne Neverwinter, najnowsze doniesienia na temat The Elder Scrolls Online, a także ostatni patch do World of Warcraft. Ponadto wspominamy o takich grach jak Aion, Defiance, Dragon’s Prophet, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn oraz PlanetSide.

Guild Wars 2

Już w najbliższy wtorek (tj. 28 maja) zadebiutuje kolejna aktualizacja sztandarowej produkcji studia ArenaNet. W minionym tygodniu twórcy w końcu zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy i opublikowali pełną listę zawartości The Last Stand at Southsun. Na pierwszy plan wysuwa się rozwinięcie dotychczasowej linii fabularnej, podczas którego graczom przyjdzie zmierzyć się z Canachem, złowieszczym sylvari rezydującym w swej kryjówce pod powierzchnią tropikalnej wyspy. Prawdziwa zabawa szykuje się jednak 5 czerwca, kiedy to na powierzchni lądu rozpęta się prawdziwa jatka z udziałem graczy, nowych osadników oraz monstrualnych bestii. Twórcy obiecują, że będzie to iście epickie wydarzenie. Zainteresowanych historią Canacha odsyłamy pod ten adres, znajduje się tam krótka opowieść ze sławetnym sylvari w roli głównej.

Wiele zmian pojawi się szczególnie w trybie WvW. Na zwolenników tego typu rozgrywki czeka nie tylko poprawiony i odświeżony system zdobywania doświadczenia, ale także szereg nowych nagród, umiejętności oraz wyposażenia. Począwszy od 28 maja nasze postać będzie zdobywać kolejne poziomy za praktycznie każdą aktywność podjętą na terenie Mists – niszczenie machin oblężniczych, naprawę murów, misje eskortowe i wiele innych. W rozgrywkach międzyserwerowych zadebiutuje również ekwipunek typu Ascended, który dostępny będzie do nabycia w zamian za odznaki, u specjalnie do tego przeznaczonych NPC. Niewątpliwie jednak największą zmianą w trybie WvW będzie modernizacja dotychczasowego systemu dobierania stron przeciwnych. Autorzy zapowiadają, że wprowadzone przez nich modyfikacje sprawią, że prowadzone w tym modelu starcia nabiorą zupełnie nowej jakości i świeżości. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Jak tłumaczą deweloperzy, do tej pory poszczególne serwery były dobierane w trójki jednocześnie, na podstawie zbliżonych statystyk i osiągnięć. Wraz z nadejściem najnowszego uaktualnienia zerwą oni z tą tradycją, zaś przyszłe „losowania” odbywać się będą na znacznie luźniejszych zasadach. Oczywiście nie dopuszczą oni do sytuacji, w której naprzeciw siebie staną najlepszy z najgorszym – wszystkie przypasowania będą odbywały się w oparciu o uczciwy zakres, dający wyrównane szanse wszystkim stronom. Szerzej na ten temat przeczytacie w krótkim artykule opracowanym przez członka studia ArenaNet specjalnie na tę okazję.

To jeszcze nie koniec wszystkich zmian wprowadzanych przez The Last Stand at Southsun. Deweloperzy zapowiadają, że pracę nad dedykowanymi arenami i trybem obserwatora idą w dobrym kierunku. Przeprowadzili już oni nawet pierwszą serię poprawek i wyeliminowali błędy, które zostały wykryte przez wytrwałych beta-testerów. Ponadto najbliższe uaktualnienie wprowadzi również sporo nowych nagród, które uzyskać będzie można poprzez polowanie na terenie wyspy, zdobywanie tamtejszych osiągnięć, oraz grę w Crab Toss. Więcej szczegółów dotyczących najnowszej aktualizacji znajdziecie tu.

We wbudowanym w klient gry sklepiku pojawiło się kilka nowości. Chętni mogą nabyć nie tylko przenośne kuźnie i warsztaty, lecz także specjalnie skórki na bronie, które są stylizowane na te używane przez głównych bohaterów serii Flame and Frost, czyli Brahama i Rox. Pełna lista dostęnych przedmiotów znajduje się pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

Neverwinter

Najnowszy projekt duetu Cryptic Studios i Perfect World Entertainment boryka się ostatnio z wieloma problemami technicznymi. W ciągu minionego tygodnia niemal każdego dnia twórcy wprowadzali drobne poprawki oraz łatali wykryte dziury. Spotkało się to z dość dużym niezadowoleniem wśród rzeszy graczy, którzy byli już zmęczeni ciągłymi przerwami technicznymi i zapewnieniami, że to już ostatni raz. Coraz więcej głosów nawołuje do całkowitego wipe (wyczyszczenia) serwerów, co niejako ma uratować załamaną obecnie sytuację ekonomiczną gry. Według jednej z ankiet założonych na oficjalnym forum Neverwinter, ponad 67% graczy uważa, że taka opcja jest w tej chwili jedynym słusznym rozwiązaniem.

Niedługo trzeba było czekać na odpowiedź ze strony twórców. W opublikowanym wczoraj otwartym liście do społeczności, przeprosili oni wszystkich fanów za zaistniałą sytuację i zapewnili, że dołożą wszelkich starań, by jak najszybciej zażegnać kryzys. Jednocześnie zapowiedzieli, że już w najbliższym czasie wprowadzą do świata gry m.in. nową klasę dystansową. Oprócz tego dodane mają zostać również kolejne mounty, kompani oraz obszary.

Niedawno pojawiła się także polska wersja oficjalnej strony Neverwinter. Przeczytamy na niej w rodzimym języku m.in. o historii świata Dungeons & Dragons, poznamy występujące w produkcji postaci, oraz dowiemy się więcej na temat samej gry.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Neverwinter

The Elder Scrolls Online

Przedstawiciele studia ZeniMax Online poraz kolejny odpowiedzieli na serię pytań nadesłanych im przez fanów. Tym razem tematem przewodnim sesji Q&A było zbieractwo i eksploracja, o których dowiedzieliśmy się więcej w ubiegłym tygodniu za sprawą opublikowanego wówczas materiału wideo. Twórcy ujawnili, że w najnowszej odsłonie serii The Elder Scrolls pojawi się aż pięć różnych profesji. Gracze będą mogli wykuwać własne zbroje jako Armorsmith, tworzyć uzbrojenie jako Weaponsmith, mieszać eliksiry jako Alchemist, przygotowywać potrawy i napoje jako Provisioner, oraz projektować biżuterie, laski i glify jako Enchantments. Możliwa będzie jednoczesna specjalizacja tylko w dwóch dziedzinach.

Przy okazji wśród odpowiedzi udzielonych przez deweloperów znalazło się kilka inych interesujących informacji. W świecie gry znajdziemy około 300 różnych książek oraz przeszło 700 różnego rodzaju notatek i pamiętników. Autorzy zapewniają, że nie zajmą one żadnego cennego miejsca w naszym ekwipunku, będziemy więc mogli zbierać je bez obaw. Trochę światła rzucono także na temat kamieni Mundus, znajdowanych skrzyń oraz dostępnych w tytule ziół i roślin. Szerzej na ten temat przeczytacie pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online

World of Warcraft

Do świata Azeroth trafił już najnowszy patch 5.3 zatytułowany Escalation. Oprócz kolejnej areny i battlegroundu wprowadza on także nowe zadania i dalszą część linii fabularnej. Ponadto znajdziemy w nim m.in. nowe scenariusze, hucznie zapowiadany podział łupu ze względu na specjalizację, powrót możliwości ulepszania wyposażenia, oraz następne wyzwania w ramach Brawler’s Guild. Oczywiście nie mogło zabraknąć także wielu zmian mających za zdanie zbalansowanie rozgrywki i poprawienie drobnych niedociągnięć wśród poszczególnych klasach. Niewątpliwie dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z World of Warcraft, będzie fakt, że wraz z debiutem Escalation zmniejszono o 33% ilość doświadczenia wymaganego do awansu z 85 do 90 poziomu. Pełna lista zawartości uaktualnienia dostępna jest pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft

Aion

Mieszkańcy Atrei już od kilku dni cieszą się z trwającego obecnie eventu Return to the Shugo Tomb. Wydarzenie rozpoczęło się 22 maja i potrwa aż do 12 czerwca włącznie, zaś gracze biorący w nim udział mają szansę na zdobycie wielu cennych nagród. Sama mechanika zabawy jest stosunkowo prosta – zostajemy przetransformowani w Shugo i musimy bronić starożytnych wieżyczek przed hordami atakujących potworów. Więcej szczegółów na temat eventu znajdziecie w tym miejscu.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Aion

Defiance

Wczoraj rozpoczął się kolejny darmowy weekend z najnowszą produkcją studia Trion World. Wszyscy pragnący przetestować Defiance powinni się spieszyć, ich czaś skończy się bowiem równo o 22:00 w niedziele, tj. 26 maja. Przez cały czas trwania wydarzenia w serwisie Steam będzie obowiązywać specjalna oferta promocyjna, w ramach której chętni będą mogli nabyć standardową, bądź kolekcjonerską edycję gry o 30% taniej.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Defiance

Dragon’s Prophet

Infernum Productions oficjalnie poinformowało, że otwarte beta-testy ich najnowszej gry ruszą dokładnie 30 maja. Jednocześnie zwolniono dotychczasowych testerów z umowy o poufności, można więc spodziewać się w najbliższym czasie wysypu informacji i opini na temat gry.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Dragon’s Prophet

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Znamy już oficjalną datę premiery najnowszej gry studia Square Enix. Final Fantasy XIV: A Realm Reborn trafi na półki sklepowe 27 sierpnia bieżącego roku. Przy okazji ogłoszenia tej wiadomości twórcy opublikowali także nowy zwiastun, oraz zdradzili zawartość edycji kolekcjonerskiej i dodatków do zamówień przedpremierowych. Więcej na ten temat przeczytacie w przygotowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

PlanetSide

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że twórcy PlanetSide planują porzucić płatne subskrypcje i zmienić dotychczasowy model biznesowy na free-to-play. O wszystkim poinformował prezes studia Sony Online Entertainment, John Smedley, który za pomocą swojego konta w serwise Twitter oświadczył, że jego zespół rozpoczął już pracę nad niezbędnymi zmianami. Szerzej przeczytacie o tym w opracowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry PlanetSide