Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lipca 2013, 22:00

autor: moir

Przegląd MMO (12/07/2013) – m.in. Firefall, Gloria Victis, World of Warcraft

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. otwarte beta-testy Firefall, pierwszy gameplay z Gloria Victis oraz system mikrotransakcji w World of Warcraft.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. rozpoczęcie beta-testów Firefall, analizujemy pierwszy zapis z rozgrywki w Gloria Victis, a także oceniamy najnowszy pomysł Blizzarda dotyczący systemu mikrotransakcji w World of Warcraft. Ponadto wspominamy o takich grach jak Defiance, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, Shroud of the Avatar: Forsaken Virtues oraz WildStar.

Firefall

9 lipca dokładnie o 9 rano ruszyły otwarte beta-testy najnowszej produkcji, za którą odpowiedzialny jest zespół Red 5 Studios składający się m.in. z byłych pracowników firmy Blizzard Entertainment. Po trwających przeszło półtora roku zamkniętych testach Firefall stał się w końcu dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Chętni mogą zarejestrować się na oficjalnej stronie gry.

Przy okazji publikacji wiadomości o rozpoczęciu ogólnodostępnych testów twórcy przekazali również szereg informacji, które w podobnych przypadkach są absolutnym standardem. Przypomniano, że tytuł wciąż pozostaje w fazie produkcji, stąd napotykane w nim błędy nie powinny nikogo dziwić. Jednocześnie wyrażono nadzieję, że gracze, którzy natkną się na wspomniane niedociągnięcia niezwłocznie poinformują o tym fakcie deweloperów.

Wszystkich tych, którzy mieli wcześniej okazję zapoznać się z Firefall podczas zamkniętych beta-testów z pewnością ucieszy fakt, że założone wówczas postacie pozostały nietknięte. Zresetowaniu uległy jedynie zdobyte do tej pory osiągnięcia.

Zainteresowanych odsyłamy do naszej ubiegłorocznej zapowiedzi, w ramach której dokładnie przyjrzeliśmy się najnowszej produkcji zespołu Red 5.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Firefall

Gloria Victis

Pochodzące z Polski niezależne studio Black Eye Games wypuściło w minionym tygodniu pierwszy oficjalny zapis z rozgrywki w ich najnowszą produkcję – Gloria Victis. Przeszło 4-minutowy materiał wideo został opatrzony, obok anglojęzykocznego komentarza twórców, polskimi napisami i prezentuje wszystkie najważniejsze aspekty rozgrywki dostępne w fazie pre-alfa.

Na pierwszy ogień poszedł system walki, który zgodnie z zapowiedziami ma opierać się przede wszystkim na odpowiedniej taktyce i strategii. Autorzy obiecują, że główny nacisk podczas projektowania tego elementu gry kładą na jego realizm. Kluczowym fragmentem w przypadku potyczek mają być indywidualne umiejętności gracza, od których w znacznym stopniu będzie zależeć wynik prowadzonych starć. W dalszej części prezentacji omówione zostały podstawowe założenia rozgrywki PvP oraz idea swobodnego rozwoju postaci. Deweloperzy wyjaśnili po krótce, jak dokładnie ma ich zdaniem wyglądać brak typowego podziału na klasy.

Ostatni fragment prezentacji dotyczył m.in. zbalansowanego systemu przedmiotów oraz świata gry, który w założeniach ma być przepełniony setkami „żyjących” NPC. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza wspomniany ekwipunek. Ma być on odwzorowany w opraciu o rzeczywiste realia historyczne i przypominać rynsztunek, którym posługiwano się w okresie średniowiecza.

Przedstawiciele zespołu Black Eye Games w dalszym ciągu nie podają nawet przybliżonej daty premiery Gloria Victis. Gra pozostaje w produkcji już od kilku lat, lecz prace nad nią nie zawsze przebiegają tak, jak wymarzyliby to sobie twórcy. Niepowodzenie zorganizowanej przez nich zbiórki w ramach serwisu Kickstarter z pewnością również przyczyniło się do opóźnienia całego procesu twórczego. Obecnie dostęp do wersji pre-alfa mogą uzyskać jedynie te osoby, które zdecydowały się wesprzeć jej twórców.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Gloria Victis

World of Warcraft

W ostatnim Przeglądzie MMO wspominaliśmy o planach firmy Blizzard dotyczących wprowadzenia systemu mikropłatności w ich sztandarowej produkcji – World of Warcraft. Choć informacja ta nie spotkała się ze zbyt ciepłym przyjęciem ze strony graczy, amerykański gigant w dalszym ciągu nie zdecydował się zrezygnować z tego pomysłu. Kilka dni temu, jeden z przedstawicieli studia zdradził kolejne szczegóły dotyczące wspomnianego projektu i oświadczył, że to użytkownicy będą mieli największy wpływ na całokształt zaistniałej sytuacji.

Zamierem deweloperów byłoby, jeśli oczywiście nie spotka się to ze zbyt gwałtownym sprzeciwem ze strony graczy, udostępnienie (oczywiście odpłatne) w ramach wbudowanego w klient gry sklepiku m.in. petów, wierzchowców oraz bonusów zwiększających np. ilość zdobywanego doświadczenia. Przedstawiciele firmy zaznaczają jednak, że jest o wiele za wcześnie by cokolwiek w tej sprawie zawyrokować, a sam projekt wymaga jeszcze dokładnego przetestowania. Jako pierwsi będą mięć ku temu okazję mieszkańcy Azji, potem zaś system trafi na kolejne serwery i kontynenty.

Obecnie nie znamy jeszcze żadnych konkretnych terminów wprowadzenia planowanych zmian. Jeśli wierzyć przedstawicielom studia, jest szansa, że nie nastąpią one w ogóle. Wszystko leży w rękach graczy, którym to Blizzard oddał (przynamniej teoretycznie) decydujący w tej sprawie głos.

  1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft

Defiance

Twórcy MMOFPS Defiance przygotowali kolejny konkurs, w którym główną stawką jest „udział” w serialu telewizyjnym o tym samym tytule. W wyniku trwającego do 30 lipca wydarzenia zostanie wyłonionych dziesięciu szczęśliwców, z których następnie gracze w wyniku głosowania wybiorą pięciu finalistów. Stamtąd już tylko krok dzielić będzie ich od głównej nagrody, o której przyznaniu zadecydują członkowie zespołu odpowiedzialnego za grę. Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są pod tym adresem.

Jednocześnie przypominamy o wprowadzonych niedawno 3-dniownych trialach Defiance. Od teraz wszyscy chętni będą mogli przetestować grę, bez konieczności wydania choćby złotówki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tu.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Defiance

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

W środę, 10 lipca, o godzinie 11:00 rozpoczęła się ostatnia faza zamkniętych beta-testów najnowszej odsłony serii Final Fantasy. Testy potrwają do poniedziałku 15 lipca. Wkrótce potem, po wcześniejszym usunięciu wszystkich założonych dotąd postaci, powinny ruszyć oficjalne otwarte beta-testy Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Sama gra ma zaś trafić na rynek 27 sierpnia bieżącego roku.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Shroud of the Avatar: Forsaken Virtues

Richard Garriot wraz ze studiem Portalarium przygotowali ponad 11-minutowe nagranie ukazujące zapis z rozgrywki w Shroud of the Avatar: Forsaken Virtues. Zaprezentowany materiał wideo ukazuje m.in. różne ujęcia kamery, działanie interfejsu oraz animacje postaci podczas wykonywania takich czynności jak walka, czy rąbanie drewna. Więcej na temat samej gry przeczytacie w specjalnie przygotowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Shroud of the Avatar: Forsaken Virtues

WildStar

W sieci pojawiło się ostatnio kolejne wideo z cyklu Dziennik Dewelopera, w którym przedstawiciele Carbine Studios prezentują wybrane aspekty swojej najnowszej produkcji – WildStar. Tym razem twórcy wzięli na tapetę system celowania, który na tle konkurencji cechuje się kilkoma innowacjami.

System freeform targeting ma stanowić swoistą hybrydę pomiędzy typowym TAB targetting a całkowitą swobodą oferowaną przez takie tytuły jak np. TERA. Gracze będą mogli sami zdecydować, czy w danej chwili wolą walczyć „ręcznie”, czy nieco ułatwić sobie zadanie i zdać się na automatyczne celowanie. Zamieszczone poniżej wideo prezentuje główne założenia i cechy systemu celowania, który trafi do finalnej wersji WildStar.

  1. Oficjalna strona internetowa gry WildStar