Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lipca 2017, 10:47

autor: AlexB

Projekt Liberty City in GTA V został anulowany

Zamieszania wokół modów do GTA V ciąg dalszy. Twórcy modyfikacji Liberty City in GTA V ogłosili, że prace nad nią zostały anulowane. Powodem tego jest naruszenie regulaminu studia Rockstar.

Modderzy GTA V wciąż nie mają łatwego życia. Firma Take-Two Interactive, do której należy studio Rockstar, czyli twórcy tej popularnej serii sandboksów, od jakiegoś czasu niezbyt przychylnie patrzy na fanowskie modyfikacje przeznaczone do „piątki”. Zdaniem korporacji, negatywnie wpływają one na przyjemność płynącą z zabawy w GTA Online, ułatwiając oszustwa. Efektem tej niechęci było wycofanie z oficjalnego obiegu narzędzia moderskiego OpenIV. W konsekwencji na Take-Two Interactive spadła olbrzymia fala krytyki ze strony branży (co widać chociażby po ocenach na platformie Steam). Dlatego też szybko przywrócono OpenIV do pobrania, lecz właściciele marki podkreślili, że gracze mogą tworzyć mody tylko do trybu singleplayer. Wydawało się, że topór wojenny między modderami a Take-Two został zakopany. Nic bardziej mylnego. Jak zdradził przedstawiciel twórców narzędzia OpenIV, prace nad modyfikacją Liberty City in GTA V zostały anulowane z powodu naruszenia regulaminu studia Rockstar.

Niestety, gracze nie będą mieli okazji przespacerować się po Liberty City w GTA V. - Projekt Liberty City in GTA V został anulowany - wiadomość - 2017-07-07
Niestety, gracze nie będą mieli okazji przespacerować się po Liberty City w GTA V.

Twórcy Liberty City in GTA V nie podali, który dokładnie punkt regulaminu łamie ich modyfikacja. Możemy jedynie podejrzewać, że kością niezgody jest wykorzystanie przez modderów własności intelektualnej studia Rockstar i firmy Take-Two Interactive. Najprawdopodobniej z tego samego powodu w kwietniu bieżącego roku zatrzymano rozwój moda Red Dead Redemption V, który przenosił mapę z popularnego kowbojskiego sandboksa od „gwiazd rocka” do ich najnowszej produkcji. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz, gdy pojawia się informacja o anulowaniu projektu Liberty City in GTA V. Tuż po wycofaniu narzędzia OpenIV twórcy modyfikacji ogłosili (via DSOG), że zawieszają prace nad swoim dziełem. Po ugodowym załatwieniu całej sprawy z modami i przywróceniu OpenIV do oficjalnego obiegu można było mieć nadzieję, że zostaną one doprowadzone do końca. Tak się jednak nie stało.

Liberty City in GTA V (via GameSpot) miało przenieść mapę znaną z czwartej odsłony tej przebojowej serii do „piątki”. Zamierzeniem twórców nie było jednak zastąpienie nią Los Santos. Liberty City miało znajdować się na oddzielnej wyspie, na którą można by dostać się za pomocą łodzi lub samolotu. Modyfikacja była już na ukończeniu, lecz niestety okazuje się, że miłośnicy GTA IV i V nie będą mieli okazji do sprawdzenia, jak sprawuje się ona w praktyce.

Anulowanie projektu modyfikacji Liberty City in GTA V, która w dużym stopniu napędzała rozwój narzędzia OpenIV, zmusiła jego twórców do rewizji planów na przyszłość. Wygląda bowiem na to, że tylko kwestią czasu jest zdjęcie kolejnych prac modderów, które w ten lub inny sposób naruszają regulamin stworzony przez Rockstar i Take-Two Interactive. Napięcie między graczami a deweloperami i wydawcami GTA V będzie zatem stale rosło, przynajmniej dopóki nie zostanie wypracowany kompromis zadowalający obie strony.