Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 czerwca 2017, 10:08

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Grand Theft Auto V - Take-Two daje zielone światło modom singleplayer; OpenIV wraca do życia

Firma Take-Two Interactive, po rozmowach ze studiem Rockstar Games, postanowiła zaktualizować swoją politykę dotyczącą modyfikacji. Wydawca nie będzie sprawiał problemów autorom projektów singleplayer. Do życia powracają też narzędzia OpenIV, które doczekały się małej łatki, najpewniej eliminującej błąd pozwalający na ingerowanie w multiplayer.

Grand Theft Auto V - Take-Two daje zielone światło modom singleplayer; OpenIV wraca do życia - ilustracja #1

Kilka dni temu autorzy narzędzi do modowania gry Grand Theft Auto V OpenIV otrzymali od firmy Take-Two Interactive wiadomość wzywającą do zaprzestania dalszej działalności. Studio Rockstar Games szybko zabrało głos w sprawie, wyjaśniając, że: „Open IV pozwala na tworzenie modyfikacji, które negatywnie oddziałują na przyjemność płynącą z rozgrywki w GTA Online”. W związku z tym twórcy popularnego projektu zostali zmuszeni do zawieszenia działalności. Gracze szybko zemścili się za ten ruch wydawcy i dewelopera, zamieszczając tysiące negatywnych opinii w sklepie Steam. Nie wiemy, czy takie zachowanie miało wpływ na postępowanie Take-Two Interactive i Rockstar Games, ale firmy zmieniły nastawienie, gdyż OpenIV powoli wraca do życia i doczekało się nowej wersji. Dodatkowo twórcy GTA V wydali oświadczenie:

„Studio Rockstar Games wierzy w rozsądną kreatywność fanów i pragnie, by twórcy pokazywali swoją pasję dla naszych gier. Po rozmowach z Take-Two uzgodniliśmy, że firma nie będzie podejmować żadnych działań prawnych w sprawie zewnętrznych projektów dotyczących PC-towych gier Rockstara, które związane są z singleplayerem, są niekomercyjne i nie naruszają własności intelektualnej osób trzecich. Zasady te nie mają zastosowania w przypadku multiplayera i serwisów sieciowych.”

Krótko pisząc, wydawca zezwala na tworzenie modyfikacji, które nie mają żadnego wpływu na tryby sieciowe swoich gier, i nie będzie sprawiał problemów autorom takich projektów. Najpewniej twórcy OpenIV otrzymali od dewelopera odpowiednie wskazówki i wyeliminowali błędy pozwalające na ingerowanie w multiplayer, co sugeruje też niewielka, bo ważąca około 20 MB, łatka do wersji 2.9.0. Dzięki temu narzędzia wracają na rynek.

GTA V na Steamie zebrało w ostatnich dniach srogie baty, ale powrót OpenIV być może udobrucha oburzonych fanów. - Grand Theft Auto V - Take-Two daje zielone światło modom singleplayer; OpenIV wraca do życia - wiadomość - 2017-06-26
GTA V na Steamie zebrało w ostatnich dniach srogie baty, ale powrót OpenIV być może udobrucha oburzonych fanów.