Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 czerwca 2017, 10:36

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Take-Two przeciwko modowaniu GTA – narzędzie OpenIV zostaje wycofane

OpenIV, bardzo popularne narzędzie do modowania GTA IV i GTA V, zostało wycofane. Jego twórcy otrzymali od firmy Take-Two Interactive list nakazujący zaprzestanie działalności.

Społeczność modderska GTA IV i V otrzymała bolesny cios. - Take-Two przeciwko moddowaniu GTA – narzędzie OpenIV zostaje wycofane  - wiadomość - 2017-06-15
Społeczność modderska GTA IV i V otrzymała bolesny cios.

Narzędzie modderskie OpenIV, wykorzystywane od 2008 roku do tworzenia modyfikacji do gier z serii Grand Theft Auto, zostało usunięte z oficjalnej strony, po tym jak jego twórcy otrzymali od firmy Take-Two nakaz zaprzestania działalności. Lider grupy, GooD-NTS, wyjaśnił na forum GTA, że przez niemal dekadę istnienia programu jego autorzy zawsze starali się przestrzegać zasad prawnych, stosować nieinwazyjną inżynierię wsteczną, nie rozpowszechniać oryginalnych danych i fragmentów kodu oraz nigdy nie wtrącać się w rozgrywkę online. Mimo to, 5 czerwca 2017 roku modderzy otrzymali list, w którym Take-Two domagało się wycofania programu OpenIV, gdyż jakoby pozwala on trzecim stronom na obejście zabezpieczeń oprogramowania i modyfikowanie go w sposób, który narusza prawa Take-Two.

Modderzy twierdzą, że mogliby udowodnić swoje racje w sądzie, ale kosztowałoby to zbyt wiele czasu i energii, a w najlepszym wypadku wróciliby do punktu wyjścia, nie zyskując nic. Interesujące jest jednak to, co GooD-NTS powiedział o samym liście. Otóż podobno jest on napisany nieudolnie, i to zarówno pod wzglęm technicznym, jak i gramatycznym. Nawet w zacytowanym przez niego fragmencie (“allow third parties to defeat security features of its software and modify that software in violation Take-Two's rights”) pojawia się bardzo podstawowy błąd. A zatem albo Take-Two aż tak gardzi modderami, że nie zawracało sobie głowy korektą, albo mamy tu do czynienia z oszustwem. Sprawa najprawdopodobniej wyjaśni się wkrótce, gdy PC Gamer otrzyma od Take-Two odpowiedź w tej sprawie.

  1. Oficjalna strona programu OpenIV