Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2015, 09:06

Ponad 100 tysięcy zbanowanych w World of Warcraft

Firma Blizzard ogłosiła, że rozpoczyna zdecydowane działania przeciw graczom korzystającym z botów - programów używanych do automatyzowania rozgrywki. Jak dotąd sześciomiesięczym banem zostało ukaranych ponad 100 tysięcy kont.

Dzieje się w Azeroth. Tydzień temu informowaliśmy, że przez ostatnie 3 miesiące liczba subskrybentów w kultowym MMORPG World of Warcraft zmniejszyła się o 3 miliony (co daje i tak imponujące 7,1 miliona), teraz zaś skurczy się o kolejne ponad 100 tysięcy. Wszystko za sprawą zdecydowanej akcji firmy Blizzard, która postanowiła pozbyć się z gry graczy korzystających z botów.

Pierwsze miesiące 2015 roku nie były dla Blizzarda łaskawe – World of Warcraft straciło około 3 miliony subskrybentów. - Blizzard rozpoczyna akcję przeciw botom - ponad 100 tysięcy zbanowanych w WoWie - wiadomość - 2015-05-15
Pierwsze miesiące 2015 roku nie były dla Blizzarda łaskawe – World of Warcraft straciło około 3 miliony subskrybentów.
Blizzard rozpoczyna akcję przeciw botom - ponad 100 tysięcy zbanowanych w WoWie - ilustracja #2

World of Warcraft nikomu raczej przedstawiać nie trzeba – to najpopularniejsze na świecie MMORPG, które w szczytowym momencie (przełom 2010 i 2011 roku) mogło się pochwalić około 12 milionami subskrybentów. Choć od tamtego czasu liczba ta nieco spadła, firma Blizzard nadal przyciąga ogromne liczby graczy, głównie dzięki ciągłym ulepszeniom oraz wydawanym regularnie dodatkom. Ostatnim z nich było Warlords of Draenor, które zadebiutowało w ubiegłym listopadzie.

„Niedawno podjęliśmy działania przeciw posiadaczom tych kont w World of Warcraft, które używały programów umożliwiających zautomatyzowanie rozgrywki, czyli „botów”” - poinformowali na forum gry twórcy. Zagrożeni banem są wszyscy gracze wykorzystujący podobne rozwiązania, niezależnie od tego, czy używają ich do prostych zadań, czy do walki z żywymi przeciwnikami. „Jeśli program wciska za ciebie klawisze, pogwałciłeś zasady użytkowania naszej produkcji” - stwierdził na Twitterze Micah „Bashiok” Whipple, menadżer ds. społeczności. „Oszukiwanie w żadnej formie nie będzie tolerowane” - zapewniają przedstawiciele Blizzarda i zachęcają graczy do zgłaszania podejrzanych o używanie botów. Jak wynika z tego screena, zrobionego podczas rozmowy z jednym z Mistrzów Gry, jak dotąd zbanowano ponad 100 tysięcy kont.

Przymusowy odpoczynek od World of Warcraft nie będzie jednak permanentny, ban wygasa bowiem po sześciu miesiącach, dając oszustom możliwość rehabilitacji. Tymczasem uczciwi gracze przez pół roku będą mogli wyczekiwać zapowiedzianego w październiku kolejnego dodatku bez uprzykrzających życie botów.

  1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft
  2. Recenzja gry World of Warcraft