Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lutego 2016, 22:59

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (8-14 lutego 2016 r.)

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, który okazał się bardzo owocnym dla rodzimego rynku gier. Do sprzedaży trafiły dwie produkcje polskich deweloperów (w tym visual novel Solstice), a inne zespoły zapowiedziały trzy nowe projekty.

Najważniejszą premierą tygodnia było Dying Light: The Following. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (8-14 lutego 2016 r.) - wiadomość - 2016-02-15
Najważniejszą premierą tygodnia było Dying Light: The Following.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi

IS Defense

Znane z kontrowersyjnego Hatred polskie studio Destructive Creations zapowiedziało swój kolejny projekt. Okazała się nim strzelanka typu „celowniczek" zatytułowana IS Defense. W grze wcielimy się w żołnierza NATO walczącego w roku 2020 z armią Państwa Islamskiego, które wtargnęło na teren Europy.

Produkcja zmierza wyłącznie na pecety i ma trafić do sprzedaży w drugim kwartale tego roku.

 1. "Nie boimy się Państwa Islamskiego" - wywiad z twórcą gier Hatred i IS Defense
 2. Graliśmy w IS Defense - twórcy Hatred wyruszają na wojnę z Państwem Islamskim

Sky Force Reloaded

Z kolei polskie studio Infinite Dreams zapowiedziało Sky Force Reloaded, czyli kolejną odsłonę oldskulowej serii strzelanek typu shmup. Gra zmierza na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android oraz na pecety, a premiera powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Niestety, to na razie jedyne udostępnione przez autorów informacje. Opublikowano za to pierwszy zwiastun.

Green Game: TimeSwapper

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (8-14 lutego 2016 r.) - ilustracja #3

Natomiast krakowski zespół iFun4all zapowiedział grę logiczną Green Game: TimeSwapper. Jest to kontynuacja ciepło przyjętego Red Game Without a Great Name, ale na głównie stawia mechanizmy pierwowzoru. W zeszłorocznej produkcji naszym zadaniem było sterowanie ptakiem lecącym przez pełne niebezpieczeństwa plansze. Natomiast tym razem otrzymamy moce kontrolowania czasu i użyjemy ich do manipulowania otoczeniem, a na lot ptaka będziemy mogli wpływać wyłącznie pośrednio.

Green Game: TimeSwapper zmierza na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz na pecety. Produkcja ma zadebiutować w tym roku i wkrótce poznamy oficjalną datę premiery.

Gry z czasopism

CD-Action

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (8-14 lutego 2016 r.) - ilustracja #4

W miniony tygodniu do kiosków trafił nowy numer CD-Action. Magazyn kosztuje 15,99 złotych i dołączono do niego pełne wersje sześciu gier i co ciekawe, wszystkie pochodzą od rodzimych deweloperów:

 1. Sniper: Ghost Warrior 2
 2. Anomaly: Warzone Earth
 3. Anomaly: Warzone Earth – Mobile Campaign
 4. Anomaly Korea
 5. Anomaly 2
 6. Anomaly Defenders

Pozostałe wieści

Premiera Dying Light: The Following

Najważniejsza polską premierą tygodnia bez wątpienia było Dying Light: The Following, czyli rozszerzenie do zeszłorocznego przeboju studia Techland, które oferuje m.in. obszerną kampanię rozgrywaną na nowej mapie oraz możliwość pokierowania pojazdami. Dodatek wymaga posiadania podstawowego wydania gry i dostępny jest na pecety oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Na wszystkich platformach sprzętowych przygotowano pełną polską wersję językową, choć nie zabrakło także opcji zabawy w języku angielskim.

Równocześnie zadebiutowała tzw. Edycja Rozszerzona Dying Light, zawierająca grę wraz ze wszystkimi dodatkami, w tym także The Following. Czytelnikom, którzy rozważają zakup rozszerzenia polecamy zapoznanie się z naszą recenzją:

 1. Recenzja gry Dying Light: The Following - ostry skręt w kierunku Far Cry'a
 2. Przegląd ocen Dying Light: The Following

Premiera Solstice

Inną polską produkcją, która trafiła w minionym tygodniu do sprzedaży było Solstice, czyli przygodówka typu visual novel. Opracowało ją rodzime studio MoaCube, mające na koncie ciepło przyjęte Cinders.

Produkcja dostępna jest wyłącznie na pecety i obecnie można ją kupić tylko na oficjalnej stronie producenta w cenie 19,99 dolarów, czyli w przeliczeniu ok. 79 zł. Gra trafi do dystrybucji w usłudze Steam dopiero w kwietniu, ale osoby, które dokonają zakupu już teraz otrzymają klucz aktywacyjny na platformę Valve, kiedy tylko będzie to możliwe.

Sprzedaż czasopism branżowych w listopadzie 2015 r. - CD-Action notuje duży wzrost popularności

Źródło: Wirtualnemedia.pl
Źródło: Wirtualnemedia.pl

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy opublikował dane z wynikami sprzedaży czasopism branżowych za listopad zeszłego roku. Tradycyjnie bezkonkurencyjne okazało się CD-Action z wynikiem 97 845 egzemplarzy. Oznacza to, że względem tego samego miesiąca w 2014 roku, pismo wypracowało bardzo duży, bo aż 23,18 procentowy wzrost sprzedaży. Drugie miejsce zajął PC Format, który zanotował 11,38 procentowy spadek sprzedaży z 48 704 na 43 163 egzemplarzy.

Najsłabiej poradził sobie magazyn Chip, którego średnia miesięczna sprzedaż spadła aż o 25,50% i osiągnęła poziom 9 783 egzemplarzy.

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (8-12 lutego 2016)
 2. Rise of the Tomb Raider nowym liderem na PC. Top Empik - Tydzień 5 i 6
 3. Plebiscyt Gra roku 2015 - ogłaszamy wyniki głosowania
 4. John Romero na Digital Dragons 2016
 5. Gry w pudełkach: najciekawsze oferty na weekend 13-14 lutego