Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 kwietnia 2017, 12:00

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.)

Miniony tydzień był kolejnym owocnym dla polskiego runku gier. Poznaliśmy daty premier mrocznego FPS-a Inner Chains oraz oldskulowej strzelanki Nighthaw-X3000, do sprzedaży trafiła policyjna przygodówka Beat Cop, a firmy CD Projekt i 11 bit studios pochwaliły się wynikami finansowymi za ubiegły rok.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku gier w minionym tygodniu.

Beat Cop trafiło do sprzedaży. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - wiadomość - 2017-04-04
Beat Cop trafiło do sprzedaży.

Zapowiedzi

Inner Chains - polski horror zadebiutuje 20 kwietnia na PC

Poznaliśmy wreszcie datę premiery gry Inner Chains, czyli horroru, nad którym pracuje warszawskie studio Telepath’s Tree. Produkcja zadebiutuje na pecetach 20 kwietnia. W planach są również wersje konsolowe, ale na razie nie wiadomo, kiedy możemy się ich spodziewać.

Gracze pecetowi będą mogli kupić grę poprzez platformę Steam, gdzie kosztować ma 19,99 euro (ok. 85 zł), lub w formie pudełkowego wydania. W naszym kraju to ostatnie dostarczy firma Cenega, w sugerowanej cenie 79,99 złotych. Do wyboru będą dwie wersje językowe – polska (napisy) oraz angielska, a nabywcy dodatkowo otrzymają 36-stronnicowy album z grafikami.

Z okazji ogłoszenia daty premiery twórcy wypuścili także nowy zwiastun.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - ilustracja #3

Nighthaw-X3000 ukaże się 14 kwietnia

Innym polskim tytułem, który dostał termin premiery, jest Nighthaw-X3000, czyli strzelanka retro autorstwa studia N94 Games. Produkcja trafi na pecety 14 kwietnia tego roku.

Pozostałe wieści

Premiera Beat Cop

W zeszłym tygodniu do sprzedaży trafiła gra Beat Cop, czyli policyjna przygodówka autorstwa warszawskiego studia Pixel Crow. Grę można kupić w dystrybucji cyfrowej lub w formie wydania pudełkowego. To drugie ukazało się w Polsce nakładem firmy Techland i oferuje kilka fizycznych dodatków w postaci drukowanego materiału dowodowego (wycinki z gazet, fotografia), plakatu, panoramy Brooklynu oraz cyfrowych dodatków – ścieżki dźwiękowej oraz fankitu.

Zainteresowanym grą polecamy zapoznanie się z naszą recenzją:

  1. Recenzja gry Beat Cop – pieskie życie gliniarza

Elex ukaże się w polskiej wersji językowej

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - ilustracja #5

Podczas wywiadu z serwisem Eurogamer właściciele firmy CDP zdradzili, że wyczekiwane w naszym kraju RPG Elex od studia Piranha Bytes ukaże się w rodzimej wersji językowej. Nie wiemy jednak, czy dostaniemy dubbing, czy tylko polskie napisy.

Warto wspomnieć, że CDP to nowa nazwa dystrybutora, przyjęta po tym, jak sklep CDP.pl został sprzedany firmie Merlin.

11 bit studios z kolejnym wzrostem przychodów

This War of Mine cały czas sprzedaje się nieźle, ciągnąc w górę wyniki całej firmy. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - wiadomość - 2017-04-04
This War of Mine cały czas sprzedaje się nieźle, ciągnąc w górę wyniki całej firmy.

Firma 11 bit studios opublikowała raport finansowy za 2016 rok. Udało się wypracować przychód na poziomie 27 mln zł, czyli prawie o 4 miliony złotych więcej niż rok wcześniej. Natomiast zysk netto wyniósł blisko 13 mln zł, co stanowi wzrost o 1 mln zł w porównaniu z 2015 r.

Obecnie studio koncentruje się na grze Frostpunk oraz nieujawnionym jeszcze projekcie, nad którym pracuje Artur Ganszyniec, czyli scenarzysta pierwszego Wiedźmina.

Sprzedaż serii Wiedźmin przekroczyła 25 mln egzemplarzy

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - ilustracja #7

Również firma CD Projekt pochwaliła się wynikami finansowymi za ubiegły rok - przychody wyniosły 584 miliony złotych, a zysk netto 251 mln zł. Poinformowano też, że sprzedaż trylogii Wiedźmin przekroczyła już 25 mln sztuk.

Ponadto podczas konferencji zdradzono, że w przyszłości seria może być kontynuowana. W odpowiedzi na pytanie w tej kwestii Adam Kiciński, prezes zarządu, stwierdził, że jego firma myśli racjonalnie, włożyła mnóstwo pieniędzy w budowę marki Wiedźmin i w przyszłości rozważy kolejną dużą odsłonę serii. Na razie zespół koncentruje się jednak na innych projektach, w tym przede wszystkim na Cyberpunku 2077.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (27 marca - 2 kwietnia 2017 r.) - ilustracja #8

Ciekawe linki

  1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (27 – 31 marca 2017)
  2. Gry w pudełkach - najciekawsze oferty na weekend 1-2 kwietnia
  3. Digital Dragons 2017 - poznaliśmy kolejnych prelegentów