Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 kwietnia 2016, 15:18

autor: Maciej "Makek" Kowalczyk

PewDiePie i twórca Oculus Rifta wśród najbardziej wpływowych osób na świecie

Amerykański tygodnik Time opublikował zestawienie stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W najnowszej edycji rankingu, pojawiającego się nieprzerwanie od 2004 roku, dwa miejsca zajmują osoby bezpośrednio związane z branżą elektronicznej rozrywki. Są to znany youtuber PewDiePie oraz Palmer Luckey, twórca Oculus Rifta.

PewDiePie z pewnością ma powody do zadowolenia. Jego olbrzymi sukces został zauważony przez tygodnik Time. Źródło: www.facebook.com - PewDiePie oraz twórca Oculusa wśród najbardziej wpływowych osób na świecie - wiadomość - 2016-04-22
PewDiePie z pewnością ma powody do zadowolenia. Jego olbrzymi sukces został zauważony przez tygodnik Time. Źródło: www.facebook.com

Ranking stu najbardziej wpływowych osób na świecie jest już tradycją tygodnika Time. Zestawienie to, często nazywane po prostu Time 100, miało swoją pierwszą edycję w 2004 roku i od tamtej pory jego miejsca zajmowały takie osoby jak prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, aktor Arnold Schwarzenegger czy piosenkarz Justin Timberlake. Warto zaznaczyć, że w rankingu znaleźć można również ludzi, których oddziaływanie na świat było zdecydowanie negatywne, jak np. Osamę Bin Ladena. W najnowszej odsłonie zestawienia znaleźli się PewDiePie i Palmer Luckey – na szczęście z uwagi na pozytywny wpływ, jaki mieli na społeczeństwo, a zwłaszcza jego część związaną z elektroniczną rozrywką. Zarówno znany YouTuber, jak i wynalazca Oculusa uplasowali się w Time 100 w kategorii pionierów (pozostałe kategorie to tytani, artyści, liderzy oraz ikony).

PewDiePie to w rzeczywistości Felix Arvid Ulf Kjellberg, YouTuber urodzony w szwedzkim Götenborgu. Jego działalność w Internecie związana jest z filmami typu Let’s Play, w których przechodzi on gry oraz komentuje je na bieżąco. Jednymi z najpopularniejszych serii jego autorstwa są te związane z horrorami takimi jak Amnesia: The Dark Descent, Kholat czy Layers Of Fear. Sympatię widzów Felix zawdzięcza niezwykłej szczerości, otwartości i poczuciu humoru. W 2013 stał się autorem najczęściej subskrybowanego kanału na YouTube, a obecnie ponad 43 miliony osób śledzi dokonania popularnego YouTubera.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych nieco starszych, uwzględnienie PewDiePie w Time 100 może być kontrowersyjną decyzją. Liczby mówią jednak same za siebie: w grudniu 2015 roku filmy na jego kanale zostały obejrzane ponad 10 miliardów razy. Pokazuje to, jak wielki zasięg ma Szwed i tworzone przez niego materiały, które z pewnością można nazwać nową formą sztuki i rozrywki. PewDiePie wytyczył nową ścieżkę kariery, która stanowi wzór dla innych YouTuberów, w tym dla tych mieszkających w Polsce.

W rankingu znalazł się również Palmer Freeman Luckey, twórca gogli wirtualnej rzeczywistości zwanych Oculus Rift oraz założyciel firmy Oculus VR. Urodzony w 1992 roku Amerykanin jest w tym momencie jednym z najbogatszych przedsiębiorców w USA mających nie więcej niż 40 lat. W 2011 roku opracował on swój pierwszy prototyp urządzenia, który generował wirtualną rzeczywistość. Z pomocą legendarnego twórcy pierwszoosobowych strzelanek i założyciela studia id Software, Johna Carmacka, Luckey zdołał stworzyć kolejne wersje gogli, które ostatecznie nazwano Rift. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki udanej kampanii na serwisie Kickstarter, która pozwoliła zgromadzić prawie 2,5 miliona dolarów, co stanowiło aż 974% pierwotnie założonego celu zbiórki. Konsumencka wersja Oculus Rift, oznaczona symbolem CV1, trafiła do sprzedaży 28 marca 2016 roku.

Pomimo sporów dotyczących tego, czy gogle wirtualnej rzeczywistości okażą się komercyjnym sukcesem, trzeba przyznać, że Palmer Luckey jest osobą w dużej mierze odpowiedzialną za niezwykłą i niesłabnącą popularność tych urządzeń w dzisiejszych czasach. Jeszcze kilka lat temu technologia ta wydawała się nieosiągalna i wysoce niepraktyczna. Luckey udowodnił, że nie musi tak być, a jego wkład w jej rozwój został doceniony przez redaktorów tygodnika Time.

Palmer Luckey to z pewnością jedna z najważniejszych osób związanych z technologią wirtualnej rzeczywistości. Źródło: www.time.com - PewDiePie oraz twórca Oculusa wśród najbardziej wpływowych osób na świecie - wiadomość - 2016-04-22
Palmer Luckey to z pewnością jedna z najważniejszych osób związanych z technologią wirtualnej rzeczywistości. Źródło: www.time.com

W ubiegłych latach osoby bezpośrednio związane z branżą gier wideo rzadko zajmowały miejsca w rankingu Time 100. Rok temu znalazła się w nim Anita Sarkeesian, kanadyjska blogerka znana z serii filmów Tropes vs. Women in Video Games. Oprócz tego w 2013 roku w zestawieniu uwzględniono twórcę Minecrafta Markusa Perssona, a w 2007 – dyrektora Nintendo Sigeru Miyamoto. Na podstawie tej edycji można zauważyć, że gry komputerowe i ogólnie pojęta elektroniczna rozrywka ma coraz większy wpływ na społeczeństwo. Tegoroczny ranking jest pierwszym, w którym pojawiły się aż dwie osoby związane z grami wideo. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się również w przyszłym roku? Na to przyjdzie nam poczekać do wiosny 2017 roku, kiedy to zapewne pojawią się wyniki kolejnej edycji Time 100.

.