Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 grudnia 2017, 10:40

autor: AlexB

Persona 5 z przeszło dwoma milionami sprzedanych egzemplarzy

Persona 5 osiągnęła spory sukces komercyjny. Swoich właścicieli znalazło już ponad 2 miliony kopii tego przeznaczonego wyłącznie na konsole PlayStation 4 i PlayStation 3 tytułu. Stał się on tym samym najlepiej sprzedającą się odsłoną serii.

Studio Atlus ma powody do zadowolenia. Wczoraj na Twitterze jego amerykański oddział poinformował, że Persona 5, czyli ostatnia odsłona kultowej w wielu kręgach serii jRPG-ów, osiągnęła ważny kamień milowy. Według danych firmy, swoich właścicieli znalazło już ponad 2 miliony kopii tytułu. Z tej okazji Shigenori Soejima, projektant postaci w grze, przygotował specjalny rysunek. Można go obejrzeć poniżej.

Źródło: Twitter - Persona 5 z przeszło dwoma milionami sprzedanych egzemplarzy - wiadomość - 2017-12-01
Źródło: Twitter

2 miliony sprzedanych kopii to całkiem niezły wynik, zwłaszcza jak na tytuł ekskluzywny dla konsoli jednej firmy (gra ukazała się wyłącznie na PlayStation 4 i PlayStation 3). Robi on jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzymy na sprzedaż całej serii. Zgodnie z opublikowanym pod koniec października raportem firmy Sega, zapoczątkowany w 1996 roku cykl, w którego skład wchodzi obecnie 13 wydań, rozszedł się w około 8,5 miliona egzemplarzach. Ponad 23% z tej liczby to sprzedane kopie samej tylko Persony 5.

2 miliony Persony 5 są powodem do świętowania dla twórców. - Persona 5 z przeszło dwoma milionami sprzedanych egzemplarzy - wiadomość - 2017-12-01
2 miliony Persony 5 są powodem do świętowania dla twórców.

Osiągnięcie przez Personę 5 pułapu 2 milionów sprzedanych egzemplarzy stało się okazją dla twórców do podsumowań i podziękowań dla graczy. Głos zabrał między innymi Naoto Hiraoka, prezes studia Atlus (cytat via VG24/7):

To był niesamowity rok dla firmy, reprezentujący nasze ambicje związane z wydawaniem japońskich gier na zachodzie. Doświadczamy właśnie ogromnego wzrostu wyników (…), a sprzedaż Persony 5 pokazuje nowy poziom oczekiwań miłośników gatunku. Produkcja ta początkowo była określana jako niszowa, lecz ostatecznie stała się jedną z najważniejszych tytułów w tym roku, co potwierdza zainteresowanie jRPG-ami wśród graczy. Nie możemy się doczekać, by dostarczyć naszym fanom kolejnych ekscytujących pozycji.

Szkoła, dziewczyny i walka z ludźmi o zdegenerowanych sercach – życie japońskiego nastolatka obdarzonego mocami nie jest usłane różami. - Persona 5 z przeszło dwoma milionami sprzedanych egzemplarzy - wiadomość - 2017-12-01
Szkoła, dziewczyny i walka z ludźmi o zdegenerowanych sercach – życie japońskiego nastolatka obdarzonego mocami nie jest usłane różami.

Spory sukces Persony 5 nie powinien być specjalnym zaskoczeniem. Według opinii ekspertów jest to najlepsza pozycja, by rozpocząć swoją przygodę z serią. Poza tym, bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych gier przeznaczonych ekskluzywnie na konsolę PlayStation 4. Persona 5 ukazała się pierwotnie we wrześniu 2016 roku wyłącznie w Japonii. Siedem miesięcy później o jej klasie mogli przekonać się gracze z pozostałych zakątków świata. Tytuł szybko podbił serca krytyków. W serwisie Metacritic średnia ocena portali branżowych wynosi 93/100 (Jordan w naszej recenzji wystawił produkcji notę 9,5/10). Został on również nominowany do „growych Oscarów”, czyli The Game Awards, w czterech kategoriach. Nic zatem dziwnego, że ludzie ruszyli do sklepów w celu zakupienia swojego egzemplarza gry, choćby z ciekawości, co takiego krytycy w niej widzą. Tym samym Persona 5 zaczęła trafiać na listy bestsellerów. Pod koniec lipca informowaliśmy, że do sklepów trafiło już 1,8 milionów sztuk tego popularnego jRPG-a. Teraz, jak widać, liczba ta znacznie wzrosła.

Choć Persony 6 zapewne nie ujrzymy jeszcze przez jakiś czas, fani serii nie powinni się nudzić. W sierpniu studio Atlus zapowiedziało jej trzy spin-offy – dwie produkcje rytmiczno-muzyczne Persona 3: Dancing Moon Night oraz Persona 5: Dancing Star Night, a także dungeon crawler Persona Q2. Wszystkie mają zadebiutować w Japonii wiosną 2018 roku. W tym samym okresie powinien pojawić się również serial animowany na podstawie „piątki”. Od pewnego czasu krążą również plotki o planowanej pecetowej wersji Persony 5. Nie zostały one jednak na razie w żaden sposób potwierdzone.