Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 grudnia 2023, 14:27

autor: Zuzanna Domeradzka

Paradox walczy o sympatię graczy. Victorię 3 czeka seria darmowych aktualizacji

Do Victorii 3 zmierzają kolejne darmowe aktualizacje, które wprowadzą wiele nowości i poprawek. Firma Paradox Interactive podzieliła się planem zmian.

Źródło fot. store.steampowered.com
i

Twórcy wydanej w zeszłym roku strategii Victoria 3 nie przestają wspierać produkcji. Paradox Development Studio chce utrzymać zainteresowanie graczy, a także przyciągnąć potencjalnych nowych fanów, wydając darmowe aktualizacje. W ramach dziennika deweloperskiego dowiedzieliśmy się, jakie poprawki i nowości zawitają wkrótce do Victorii 3.

Nadchodzące zmiany

W listopadzie ukazał się duży update 1.5, ale na horyzoncie jest już ten o numerze 1.6. Zanim jednak dostaniemy sporą aktualizację wprowadzającą nowe mechaniki, powinniśmy spodziewać się mniejszego patcha 1.5.11, który ma wyjść w tym tygodniu. Poprawi on m.in. niektóre błędy graficzne i zbalansuje mechanikę konwojów.

Twórcy nie są w stanie podać, kiedy dokładnie ukaże się kolejna duża darmowa aktualizacja. Sprecyzowano natomiast, co zostanie zmienione oraz dodane.

 1. Pojedyncze statki zostaną przekształcone w sprzęt wojskowy, który można budować, naprawiać i zatapiać.
 2. Wprowadzony zostanie system ograniczonych wojen, który zredukuje liczbę bitw między Wielkimi Mocarstwami we wczesnej fazie gry.
 3. Znaczących poprawek doczeka się sztuczna inteligencja – państwa kierowane przez AI będą grały w bardziej wiarygodny i wciągający sposób.
 4. Zmieniony zostanie dziennik z wpisami oraz wydarzenia, tak aby miały większy wpływ na rozgrywkę.
 5. Dostępna będzie nowa zawartość dla państw, stanów i regionów.
 6. Ulepszone zostaną interakcje z poddanymi.
 7. Dane grupy interesu będą mogły mieć wpływ na dyplomację, a nagrody i wyzwania z tytułu utrzymywania interesów dyplomatycznych będą większe.
 8. Legitymizacja stanie się bardziej interesującą mechaniką.
 9. Dodane zostaną nowe prawa zwiększające różnorodność krajów oraz koncepcja dumy narodowej.

Planowanych zmian jest znacznie więcej. Jeżeli chcecie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, to odsyłam Was do wpisu na Steamie. Skróconą listę nowinek zawierającą również elementy, które zostały w ostatnim czasie wprowadzone do Victorii 3 przez deweloperów, zobaczycie poniżej.

Paradox walczy o sympatię graczy. Victorię 3 czeka seria darmowych aktualizacji - ilustracja #1

store.steampowered.com

Victoria 3 – zainteresowanie graczy

Duże darmowe aktualizacje są najwyraźniej częścią strategii Paradoxu, zakładającej przyciągnięcie nowych graczy do produkcji i zachęcenie do powrotu tych osób, które postanowiły zrezygnować na jakiś czas z zabawy. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę aktywnych osób na Steamie, Victoria 3 nie radzi sobie specjalnie dobrze. W tytule bawi się jednocześnie średnio od 5 do 10 tysięcy fanów.

W ostatnim czasie można zaobserwować jeden relatywnie spory skok aktywności (ponad 27 tysięcy osób w jednym momencie), a było to spowodowane darmowym weekendem.

Paradox walczy o sympatię graczy. Victorię 3 czeka seria darmowych aktualizacji - ilustracja #2
Źródło: SteamDB

Znacznie lepiej radzą sobie starsze tytuły Paradoxu, takie jak Hearts of Iron IV (średnio 30-50 tysięcy graczy) czy Europa Universalis IV (średnio 10-20 tys.). Czas pokaże, czy aktualizacje lub potencjalnie nowe dodatki pomogą trzeciej Victorii.

 1. Victoria 3 – recenzja. Wielki powrót wielkiej strategii?
 2. Victoria 3 – poradnik do gry
 3. Victoria 3 na Steamie