NVIDIA powoli przygotowuje się do premiery DLSS 5 w tym roku. W kodzie najnowszych sterowników zauważono pierwsze oznaki dotyczące wprowadzenia nowej wersji upscalera.
Posiadacze kart graficznych NVIDIA GeForce mogą już pobierać najnowsze sterowniki GeForce Game Ready o numerze 610.47. Przy użyciu zewnętrznego oprogramowania entuzjaści odkryli, że w kodzie sterowników ukryto pierwsze wzmianki o DLSS 5, czyli kontrowersyjnej wersji upscalera, która ma przy pomocy AI poprawiać oświetlenie w grach.
Do premiery DLSS 5 zostało jeszcze kilka miesięcy. Gracze mają nadzieję, że NVIDIA wykorzysta ten czas między innymi na optymalizację narzędzia, ponieważ podczas pokazu do jego obsługi użyto dwóch RTX-ów 5090, na co pozwolić sobie może niewiele osób. NVIDIA poczyniła już pierwsze przygotowania do premiery technologii, co odkryli entuzjaści z forum Guru3D.
Informacje w kodzie odnaleziono przy pomocy narzędzia NVIDIA Inspector Tool, które daje dostęp do zaawansowanej konfiguracji sterowników (jest ona domyślnie niedostępna w standardowej aplikacji NVIDIA App). W ten sposób odkryto trzy nowe opcje, prawdopodobnie przygotowywane z myślą o późniejszej premierze DLSS 5:
Skrót „NR” odnosi się do Neural Rendering, czyli kluczowej funkcji, jaką wprowadzi nowa wersja upscalera. Przy pomocy sztucznej inteligencji oświetlenie w grach ma zostać poprawione, ale pierwsze prezentacje zostały mocno skrytykowane z powodu bardzo dużych zmian w oprawie graficznej.
W teorii gracze mogą wymusić włączenie każdej z trzech funkcji, ale nie wpływają one na działanie gier. NVIDIA dodała te opcje na potrzeby wewnętrzne i przyszłych aktualizacji, co sugerują ich ukrycie i brak widoczności w domyślnym podglądzie opcji w NVIDIA App. Prawdopodobnie w ciągu następnych miesięcy pojawią się kolejne opcje związane z DLSS, a w międzyczasie gracze powinni pobrać sterowniki GeForce Game Ready 610.47 ze względu na oficjalne wsparcie dla gry 007: First Light.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu.
Ustaw GRYOnline.pl jako preferowane źródło wiadomości w Google
Więcej:12-letni chłopcy wchodzą w relacje z chatbotami. Wirtualne partnerki AI budzą niepokój ekspertów

Autor: Zbigniew Woźnicki
Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.