Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 3 marca 2010, 10:28

autor: omadaha

NPD o rozgrywce sieciowej w 2010 roku

NPG Group, organizacja zajmująca się badaniem północnoamerykańskiego rynku gier wideo, ujawniła fragmenty raportu Online Gaming 2010, który rzuca światło na to jak wygląda sytuacja w obszarze sieciowej rozrywki na początku 2010 roku. Opublikowane dane pokazują wzrost popularność dystrybucji cyfrowej i po raz kolejny potwierdzają silną pozycję PC na rynku rozrywki online.

NPG Group, organizacja zajmująca się badaniem północnoamerykańskiego rynku gier wideo, ujawniła fragmenty raportu Online Gaming 2010, który rzuca światło na to jak wygląda sytuacja w obszarze sieciowej rozrywki na początku 2010 roku. Opublikowane dane pokazują wzrost popularność dystrybucji cyfrowej i po raz kolejny potwierdzają silną pozycję PC na rynku rozrywki online.

NPD o rozgrywce sieciowej w 2010 roku - ilustracja #1

Przeprowadzone między 4 a 19 stycznia 2010 badania pokazują, że komputer PC nadal jest najpopularniejszą platformą używaną do grania online. Do uczestniczenia w sieciowej rozgrywce używa go aż 85% spośród wszystkich badanych. Pod tym względem komputer osobisty wyprzedza najlepszego z konkurentów aż o 37 punktów procentowych.

Wśród konsol wideo trzeci raz z rzędu prym wiedzie Xboks 360. Platforma Microsoftu nie tylko jest najpopularniejszą konsolą używaną do gier online (gra na niej 48% badanych), ale także najczęściej użytkowaną – jej pady respondenci trzymali w rękach średnio przez 7.3 godziny na tydzień. Warto wspomnieć, że jest to wynik lepszy zarówno od komputerów PC (średnio 6.6 godziny na tydzień) jak i PlayStation 3 (5.8 godziny na tydzień).

W opublikowanym przez NPD zestawieniu znalazły się także inne platformy wykorzystywane do grania za pośrednictwem sieci. Zebrane dane pokazują, że wśród graczy nieco mniej popularne są konsole Wii i PlayStation 3, których do kontaktu ze światem sieciowej rozrywki używa 30% badanych. Zrównanie się wyników tych platform oznacza zarówno spadek popularności Wii, jak i umocnienie się PS 3, które w zeszłym roku przegrywało z konsolą Nintendo o 8%.

Obok podziału popularności gier online według preferowanej platformy, firma NPD odnotowała też, że średnio 20% wszystkich gier zakupionych przez grających w gry online zostało nabytych za pośrednictwem dystrybucji cyfrowej, co stanowi wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do roku 2009 (19%) i o dwa w stosunku do roku 2008 (18%).

Co ciekawe w generalnym rozrachunku okazało się, że popularność gier online nieznacznie spadła. Spośród wszystkich badanych 54% zadeklarowało iż grało w gry za pośrednictwem sieci. Rok wcześniej było to 56% respondentów. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że spadek zainteresowania sieciową rozgrywką może być echem niedawnego kryzysu i sposobem na ograniczenie domowych wydatków poprzez rezygnacji z płacenia abonamentu na gry sieciowe.

Warto odnotować, że mimo spadku w obszarze użytkowania gier online, badani, którzy jednak zdecydowali się po nie sięgnąć, spędzili przy nich więcej czasu niż respondenci biorący udział w zeszłorocznej ankiecie. Przebadani na początku 2010 roku gracze poświęcili na grę średnio 8 godzin tygodniowo czyli o około 20 minut więcej niż rok wcześniej (7.3 godziny w 2009 roku).

Badania NPD Group przeprowadzone zostały za pośrednictwem internetu i objęły grupę blisko 19 000 Amerykanów w wieku powyżej 2 lat. Choć opublikowane dane są na razie jedynie zapowiedzią pełnej wersji raportu, to już teraz dostarczają ciekawych informacji o prężnie rozwijającym się rynku rozgrywki sieciowej.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.