Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 lutego 2018, 14:50

Najlepsi wydawcy 2017 roku według Metacritic

Serwis Metacritic już po raz ósmy przygotował roczny ranking najlepszych dużych wydawców, oparty na średnich ocenach gier z ich katalogów. Na pierwszym miejscu uplasowała się firma Bethesda Softworks.

Wolfenstein II: The New Colossus – najlepsza gra najlepszego dużego wydawcy (według Metacritic). - Najlepsi wydawcy 2017 roku według Metacritic - wiadomość - 2018-02-28
Wolfenstein II: The New Colossus – najlepsza gra najlepszego dużego wydawcy (według Metacritic).

Znany serwis Metacritic, na co dzień zbierający zarówno profesjonalne recenzje, jak i opinie konsumentów na temat wydawanych gier, filmów, muzyki i produkcji TV, po raz ósmy z rzędu przygotował roczne zestawienie najlepszych dużych wydawców (chodzi o firmy, które na przestrzeni 12 miesięcy wypuściły na rynek 12 lub więcej tytułów), działających na rynku gier wideo.

Lista jest układana przede wszystkim w oparciu o średnią z recenzji (tzw. metascore) wszystkich gier wydanych przez daną firmę. Znaczenie – choć mniejsze od pierwszego czynnika – ma także to, jaki procent produkcji przekroczył granicę 90, 75 i 49 punktów. Właśnie z tego powodu wydająca niemal same słabo oceniane gry firma (jak np. Telltale), pomimo wyższego metascore’u, może znajdować się na niższym miejscu w tabeli. W analizach nie brano pod uwagę gier wydawanych na sprzęt z systemem iOS.

Najlepsi wydawcy 2017 roku zdaniem Metacritic

Na szczycie listy znalazła się znana dziś ze znacznie więcej niż tylko serii Elder Scrolls firma Bethesda Softworks. Amerykanie zawdzięczają ten wynik m.in. świetnie przyjętej przez branżowe media strzelance Wolfenstein II: The New Colossus, udanemu rebootowi marki Prey i bardzo solidnej kontynuacji Evil Within. Piętno najsłabszego tytułu najlepszej firmy przypadło natomiast Doomowi VFR. Czołowa lokata Bethesdy jest tym bardziej imponująca, że jeszcze w zeszłym roku firma w ogóle nie znajdowała się w zestawieniu dużych wydawców. Dziś nie tylko ma więcej produktów, ale też charakteryzują się one lepszą jakością.

Kolejne miejsce na liście zajmuje świętujące pasmo sukcesów Nintendo. To jedyna firma, która wydała w zeszłym roku aż trzy gry z metascorem na poziomie 90+: Mario Kart 8 Deluxe, Super Mario Odyssey i The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Japończycy mogą się też pochwalić najlepszą nową franczyzą (Snipperclips). Na ostatnim miejscu podium usadowił się inny wydawca z Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Sega – kolejny wielki nieobecny w zeszłorocznym zestawieniu najlepszych dużych firm wydawniczych. W tym wypadku źródłem sukcesu są przede wszystkim coraz odważniejsze poczynania na rynku pecetowym, przy czym najlepiej ocenioną pozycją jest komputerowa konwersja Bayonetty, której udało się wywalczyć metascore na poziomie równych 90 punktów. Z pełnym zestawieniem możecie się zapoznać poniżej.

#

Nazwa

Miejsce w poprzednim rankingu

Śr. Metascore (różnica w porównaniu do poprzedniego roku)

1.

Bethesda Softworks

n/a

79,9 (+6,2)

2.

Nintendo

3

78,0 (+1,5)

3.

Sega

n/a

75,5 (-0,6)

4.

Activision Blizzard

7

75,7 (+4,7)

5.

Capcom

6

76,6 (+5,6)

6.

Ubisoft

10

75,4 (+6,4)

7.

Sony

4

74,9 (+4,0)

8.

Square Enix

2

73,6 (-3,5)

9.

Bandai Namco Entertainment

8

73,0 (+2,2)

10.

Koei Tecmo Games

n/a

69,7 (+2,3)

11.

NIS America

n/a

68,2 (-2,5)

12.

Telltale Games

9

70,9 (-0,2)

Co z firmami wydającymi mniej gier?

Poza wymienionymi w powyższym rankingu dużymi graczami, nie brakuje także firm, które na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy wydały nieco mniej tytułów. Tego typu podmioty również zostały ocenione przez serwis Metacrtitic. Pierwsze pięć lokat zajmują: Nicalls, Inc. (metascore – 79,8; dokładnie tak, jak rok wcześniej), Paradox Interactive (80,6; +2,9), Devolver Digital (76,5; +2,5), Warner Bros. Interactive (73,7; -2,4) oraz Electronic Arts (73,2; spadek aż o 6,6 punktu).

  1. Metacritic – ranking najlepszych wydawców 2017 roku