Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 18 lipca 2021, 09:51

Popularne mody do GTA III, Vice City i San Andreas usunięte przez Take-Two

Wydawca serii GTA - firma Take-Two - postanowił wymusić usunięcie z sieci najpopularniejszych modyfikacji wykorzystujące GTA III, Vice City i San Andreas.

W SKRÓCIE:
  1. Z sieci zniknęły popularne modyfikacje do GTA III, Vice City i San Andreas.
  2. Fani podejrzewają, że może to mieć związek z remasterami gier, o których się plotkuje.

Na początku tego roku pojawił się projekt re3, który wykorzystując inżynierię wsteczną, rozebrał GTA III i GTA: Vice City na części pierwsze, co pozwoliło na przeniesienie obu gier na kolejne platformy (w tym Switcha). Take-Two szybko projekt skasowało, ale po kilku miesiącach wrócił on do żywych.

Jak się jednak okazało, to nie koniec walki z fanowskimi projektami. Od kilkunastu godzin w sieci pojawiają się doniesienia o usuwaniu modyfikacji stworzonych do GTA III, GTA: Vice City i GTA: San Andreas. Kasowane zostają mody istniejące od kilkunastu lat, co nieźle pokazuje absurd tej całej sytuacji. Skoro przez taki okres nikomu one nie przeszkadzały, to dlaczego znikają właśnie teraz? Fani zrzeszeni wokół tych produkcji podejrzewają, że może to mieć coś wspólnego z remasterami, o których plotkuje się od dłuższego czasu.

Lista ofiar działań wydawcy serii Grand Theft Auto obejmuje m.in. Vice City Overhaul (modyfikacja do GTA V), konwersję trzeciej części na silnik Vice City w postaci GTA: Liberty City, Vice Cry, które implementowało tekstury wysokiej rozdzielczości i poprawione modele w GTA: Vice City. Do tego należy dodać GTA: Underground łączące wszystkie trzy części wydane na PS2 wraz z kilkoma innymi grami firmy (Bully, seria Manhunt) w jednym tytule. Zniknęły także modyfikacje przenoszące do GTA: San Andreas wypuszczone wyłącznie na konsolach Sony dwie odsłony - Liberty City Stories i Vice City Stories.

Warto tu podkreślić, że mody zostają zdejmowane z wykorzystaniem ustawy DMCA, pozwalającej na kasowanie treści łamiących prawa autorskie. Poinformował o tym autor GTA: Underground. Daje to możliwość odwołania się od decyzji Take-Two, z czego prawdopodobnie będą korzystać autorzy.

Na forum poświęconym serii GTA fani zauważyli, że Rockstar Games po cichu zmieniło zapis w zasadach korzystania ze swoich gier dotyczący ich modyfikacji. Do 2019 roku widniała tam informacja o tym, że firma zezwala na modyfikowanie swoich gier, jeśli dotyczy one zawartości dla jednego gracza. W nowszej wersji artykułu zastąpiono ją notką, w której znajduje się fragment podkreślający, że zezwolenie nie ma zastosowania do wykorzystywania ważnych dla Take-Two marek, tworzenia nowych gier, historii, map i misji.

Z tego też powodu społeczność sądzi, że to kolejna wskazówka potwierdzająca, iż Rockstar Games pracuje nad odświeżeniem GTA III, Vice City i San Andreas. Inni wskazują, że może to być związane z GTA 6, o którym ostatnio pisaliśmy, że do sprzedaży powinno trafić w okolicach 2025 roku. Jak jest naprawdę (być może któryś z pracowników działu prawnego poczuł się zbyt pewnie), dowiemy się być może w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni.

  1. Grand Theft Auto 3 - recenzja gry
  2. Grand Theft Auto: Vice City - recenzja gry
  3. Grand Theft Auto: San Andreas - recenzja gry

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Nigdy nie chciał pisać o grach, jednak jakimś trafem wylądował w redakcji serwisu SquareZone, gdzie mógł kultywować swoją miłość do jRPG-ów wywołaną kontaktem z Final Fantasy VII, Tacticsem i całą resztą cudownych gier Squaresoftu. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC, jako dodatkowej platformy do grania. W trakcie swojej przygody z mediami pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego były w 100% zadowolony.

więcej