Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 lutego 2021, 11:29

Take-Two kasuje projekt re3 (GTA III i Vice City) za złamanie praw autorskich

Autorzy projektu re3, który, korzystając z inżynierii wstecznej, rozbiera GTA III i Vice City do poziomu kodu źródłowego, otrzymali pismo od Take-Two i byli zmuszeni skasować wszystkie pliki.

W SKRÓCIE:
  1. Twórcy projektu re3 musieli skasować pliki z GitHuba po tym, jak otrzymali pismo DMCA od Take-Two.

Gdy kilka dni temu pisaliśmy o projekcie wykorzystującym inżynierię wsteczną do rozebrania GTA III i GTA: Vice City do poziomu kodu źródłowego, wielu z Was w komentarzach wskazywało, że Rockstar lub Take-Two szybko dobiorą się do tyłka autorom. Stało się tak, jak przewidywaliście.

W piątkowy wieczór do serwisu GitHub wpłynęło pismo ze strony Take-Two, w którym właściciel praw do marki Grand Theft Auto żąda usunięcia z platformy wszystkich plików związanych z projektem re3. Mowa tu nie tylko o oficjalnym kanale, ale także wszystkich kopiach u osób, które postanowiły wykonać ją „na wszelki wypadek”.

Serwis Eurogamer skontaktował się z autorami re3, prosząc o słowo komentarza. Użytkownik aap odpowiadający za całość stwierdził na początku, że nie jest w 100% pewny, czy pismo faktycznie pochodzi od TT, czy może ktoś postanowił ich strollować i wykorzystać automatyczne narzędzia serwisu GitHub do usunięcia ich plików. Po chwili jednak dodał, iż spodziewał się takiego obrotu sprawy i mimo faktu, że w projekcie nie udostępniano plików objętych prawem autorskim, starał się trzymać wszystko w tajemnicy jak najdłużej, by ukończyć prace nad całością.

aap zdradził także, że o re3 zrobiło się najgłośniej, gdy pojawił się port GTA III i Vice City na Switcha. Jednak nikt z Take-Two ani Rockstar Games nie zainteresował się ich działalnością, więc cały zespół uznał, że obie firmy nie mają żadnego problemu z tym, co udostępniono.

Oczywiście z Internetu nic nie ginie i pliki nadal będą dostępne do pobrania, ale zainteresowani zmuszeni będą nieco pogrzebać w sieci. Dodatkowo możemy aktualnie zapomnieć o zapowiadanych wcześniej usprawnieniach, z których najciekawiej zapowiadało się zdjęcie blokady logiki gry z poziomu 30 fps.

  1. Strona projektu re3 w serwisie GitHub
  2. RE3 - pobierz mod (wersja dla Grand Theft Auto 3)
  3. reVC - pobierz mod (wersja dla Grand Theft Auto: Vice City)