Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2021, 10:17

autor: Adrian Werner

Mody do Minecrafta to wielki biznes, zarobiły już majątek

Sprzedaż modów do Minecrafta okazała się bardzo intratnym biznesem. Kwoty i liczby uzyskane w oficjalnym sklepiku robią ogromne wrażenie.

Firma Microsoft opublikowała raport z wynikami finansowymi. W sprawozdaniu pojawiła się wyjątkowo interesująca informacja dotycząca gry Minecraft. Okazuje się, że fani wygenerowali już ponad 350 mln dolarów przychodu sprzedając mody, dodatki oraz inne wirtualne elementy związane z tą produkcją.

Do tej pory gracze zakupili ponad miliard modyfikacji. Te imponujące liczby udało się wypracować w cztery lata, gdyż pozwalający na takie transakcje oficjalny sklepik (tzw. Rynek Minecrafta/Minecraft Marketplace) uruchomiono w kwietniu 2017 r. W rzeczywistości wyniki sprzedaży modów do tego tytułu są więc jeszcze wyższe, gdyż podane przez Microsoft liczby nie biorą pod uwagę nieoficjalnych projektów dystrybuowanych innymi kanałami.

Nie wiadomo dokładnie, ile z tych 350 mln dolarów przychodu powędrowało bezpośrednio do kieszeni twórców. Wiemy, że Microsoft wypłaca im ponad 50% z kwoty uzyskanej ze sprzedaży modyfikacji w sklepiku, ale na tym kończy się nasza wiedza w tej kwestii.

Gigant z Redmond jest bardzo zadowolony z tego, jak działa oficjalny sklep z modami do Minecrafta i chce, aby stał się on wzorem dla podobnych rozwiązań w innych grach. Zastosowano je już w Microsoft Flight Simulator, a w przyszłości pojawią się one również w kolejnych produkcjach firmy.

Warto dodać, że kwota 350 mln dolarów czyni z Minecrafta jedną z czołowych gier w ramach tzw. creator economy (czyli ekonomii twórców). Tego typu rozwiązania pozwalają użytkownikom zarabiać na treści tworzonej pod inne usługi. Najpowszechniejsze w tej kategorii są materiały wideo tworzone dla serwisów pokroju YouTube czy Twitch, ale coraz częściej możliwe staje się to również w grach. Największym sukcesem tego typu jest Roblox, którego deweloperzy tylko w zeszłym roku wypłacili kreatywnym fanom ponad 250 mln dolarów. O ten sam rynek zawalczyć chce również Core, które dwa tygodnie temu zadebiutowało we wczesnym dostępie.

  1. Strona Minecraft Marketplace
  2. Oficjalna strona gry Minecraft
  3. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  4. Minecraft – poradnik do gry
  5. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej