Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONEiOSAND
Okładka Roblox (PC)

Roblox

Roblox to darmowa platforma pozwalająca na tworzenie własnych gier, w której projektanci amatorzy tworzą od podstaw własne światy, wypełniając je rozmaitymi atrakcjami. Jako że zabawa toczy się w moderowanym środowisku, mogą się tu bawić zarówno dorośli gracze, jak i dzieci.

Przygodowe | TPP | zagraj za darmo | sandbox | multiplayer | kooperacja | MMO | crafting

Okładka Roblox (PC)

data premiery gry:

27sie2006

PC

26maj2011

iOS

17cze2014

AND

29cze2016

XONE

Roblox jest platformą umożliwiającą tworzenie własnych gier i dzielenie się nimi z całą społecznością. Tytuł został opracowany przez firmę Roblox Corporation, a jest dystrybuowany w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play).

Mechanika

W Roblox przejmujemy kontrolę nad samodzielnie zaprojektowanym awatarem. W jego skórze przemierzamy interaktywne światy autorstwa innych graczy bądź takie, które stworzyliśmy samodzielnie, korzystając z programu Roblox Studio.

Możliwości stojące przed domorosłymi projektantami są szerokie – możemy bowiem zarówno modelować mapy od podstaw, wypełniając je rozmaitymi atrakcjami, jak i programować ich elementy w języku Lua. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by poświęcić się tworzeniu dzieł mniejszej skali pokroju akcesoriów, narzędzi czy ubrań. Produkcja pozwala również na spieniężenie swojej twórczości – środkiem płatniczym jest wirtualna waluta zwana Robux, którą można zdobyć zarówno poprzez mikrotransakcje, jak i sprzedając swoje dzieła czy też otrzymując jej regularne dostawy po dołączeniu do tak zwanego Klubu Budowniczych.

Poza tym w trakcie zabawy gracze mogą wchodzić w interakcję ze sobą dzięki zintegrowanemu czatowi. Warto odnotować, że nad przebiegiem zabawy czuwa moderacja dbająca o bezpieczeństwo.

Kwestie techniczne

Roblox posiada prostą trójwymiarową grafikę utrzymaną w kreskówkowej stylistyce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-100  

Ocena czytelników: 5,1 / 10 na podstawie 373 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Roblox

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Roblox

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.6 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 20 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
Steam w cieniu Roblox - gra ma więcej użytkowników
Steam w cieniu Roblox - gra ma więcej użytkowników

wiadomość29 lipca 2020

Twórcy gry Roblox pochwalili się, że liczba miesięcznych użytkowników przekroczyła 150 mln. Rekordowe wzrosty mają miejsce również w przypadku pieniędzy wypłacanych graczom za tworzenie nowej zawartości.

Roblox - najazd hakerów agitujących na rzecz Trumpa
Roblox - najazd hakerów agitujących na rzecz Trumpa

wiadomość2 lipca 2020

Sieciowa platforma umożliwiająca tworzenie własnych gier Roblox stała się celem dość nietypowego ataku ze strony hakerów. Otóż włamali się oni na ponad 1600 kont i ustawili na nich elementy mające zachęcić do głosowania na Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.

Roblox to potężna marka, twórcy gry warci 4 mld dolarów
Roblox to potężna marka, twórcy gry warci 4 mld dolarów

wiadomość27 lutego 2020

Dzięki nowej rundzie inwestycji dowiedzieliśmy się, że twórcy gry Roblox są już warci 4 mld dolarów. Ponadto do 115 mln wzrosła liczba miesięcznych użytkowników produkcji.

Roblox zarabia coraz więcej – w drodze nowe funkcje
Roblox zarabia coraz więcej – w drodze nowe funkcje

wiadomość13 sierpnia 2019

Autorzy gry Roblox zapowiedzieli wprowadzenie do swojego dzieła szeregu nowinek mających usprawnić pracę domorosłych projektantów. Mowa o ulepszonym oświetleniu, nowych teksturach podłoża i przeniesieniu programu Roblox Studio do tak zwanej „chmury”.

Roblox ma ponad 100 mln aktywnych graczy miesięcznie
Roblox ma ponad 100 mln aktywnych graczy miesięcznie

wiadomość3 sierpnia 2019

Roblox, czyli wirtualny i darmowy plac zabaw, przekroczył granicę 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Twórcy pochwalili się wynikiem za pośrednictwem notki prasowej. Co na to konkurencja w postaci Minercafta?

PC
XONE
AND
iOS