Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 kwietnia 2021, 10:09

autor: Entelarmer

Makaronowe jaskinie w Minecraft; snapshot 21w17a już dostępny

Minecraft otrzymał kolejny snapshot z nowościami z Caves & Cliffs Update. Od teraz w grze w znajdziemy tzw. makaronowe jaskinie, a twórcy wprowadzili garść usprawnień.

Studio Mojang udostępniło snapshot 21w17a dla gry Minecraft, pozwalający na przetestowanie kolejnych nowinek z nadchodzącej aktualizacji Caves & Cliffs. Tak jak poprzednio, dostęp do tej zawartości wymaga aktywowania migawek w sekcji „instalacje” (Installations). Nim jednak włączycie tę opcję, radzimy wykonać kopię zapasową swojego świata lub uruchamiać sesje ze snapshotem z osobnego folderu. Istnieje bowiem ryzyko, że włączenie go poskutkuje utratą Waszego dzieła!

Minecraftowe migawki potrafią wprowadzać wiele nowości, ale czasem ograniczają się tylko do mniej lub bardziej istotnych poprawek. Na szczęście tym razem otrzymaliśmy coś więcej niż byle drobiazg. Są to tzw. makaronowe jaskinie, zawdzięczające swoją nazwę długim, ciągnącym się niczym kluski korytarzom. Już wcześniej mieliśmy podobne warianty podziemi (spaghetti caves), ale nowy wyróżnia się o wiele węższymi i bardziej pokręconymi tunelami.

Twórcy zmienili też większe żyły rudy. Od teraz pojawiają się one rzadziej i są nieco mniejsze (choć bynajmniej nie małe), a bloki są bardziej zbite i mniej równomiernie rozmieszczone. Ponadto po rozbiciu ich z rzadka otrzymamy surowe warianty danego metalu. Do tego dochodzą pomniejsze nowinki, w tym możliwość umieszczenia małego dripleafa na blokach mchu oraz korzeni pod wodą. Zmieniono też recepturę bloków miedzi – od teraz do wytworzenia jednego potrzebujemy nie cztery, a dziewięć sztabek. Na szczęście tych wypada więcej z pojedynczego bloku rudy: od 2 do 3 bez szczęścia i nawet do 12 przy korzystaniu z Fortuny.

Jak zwykle prócz nowości migawka przyniosła ze sobą poprawki rozmaitych błędów, tak w nowej zawartości, jak i w tej już obecnej poza beta-testami. Na przykład bloki węgla i miedzi w pobliżu skupisk Deepslate w końcu pojawiają się w tym właśnie wariancie. Ponownie też zmieniono tekstury surowych bloków złota, żelaza i miedzi. Przypomnijmy, że pierwsza część aktualizacji Caves & Cliffs zadebiutuje latem, wprowadzając m.in. nowe moby i bloki. Na zmiany w generowaniu świata Minecrafta (w tym wyższe góry i tytułowe jaskinie) poczekamy aż do świąt Bożego Narodzenia.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta