Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2017, 10:09

Metro Exodus ma działać nawet na słabszych kartach graficznych

Deweloperzy ze studia 4A Games zapewnili, że robią wszystko, by gracze nieposiadający sprzętu z najwyższej półki mogli komfortowo grać w Metro Exodus. Jednocześnie stwierdzili, że gra doprowadzi najlepsze karty graficzne do granic możliwości.

Zaprezentowany podczas tegorocznych targów E3 zwiastun Metro Exodus był efektowny, klimatyczny i zniewalający wizualnie – a deweloperzy twierdzą, że choć nieco ulepszyli jego wygląd dodatkowymi efektami, ostateczna wersja gry nie będzie zbytnio odbiegać od tego, co zobaczyliśmy w pierwszym trailerze. To zaś budzi pytania, czy gracze nieposiadający potężnego komputera dostaną w ogóle szansę, by zagrać w nową produkcję 4A Games. Jon Bloch, producent wykonawczy ukraińskiego studia, zapewnia jednak, że deweloperzy robią wszystko, by tytuł działał na jak największej liczbie specyfikacji.

Duże, otwarte przestrzenie to nowość w serii Metro. Dla twórców to okazja, by stworzyć najładniejszą wizualnie grę z cyklu. - Metro Exodus ma działać nawet na słabszych kartach graficznych - wiadomość - 2017-06-17
Duże, otwarte przestrzenie to nowość w serii Metro. Dla twórców to okazja, by stworzyć najładniejszą wizualnie grę z cyklu.

W rozmowie z serwisem PC Gamer Bloch stwierdził, że celem twórców jest wykorzystanie do maksimum najmocniejszych stron każdej z platform, na które powstaje ta produkcja. „W przypadku PC chcemy się upewnić, że nawet jeśli posiadasz słabszą kartę graficzną, która mieści się w zakresie naszych wymagań sprzętowych, gra nadal będzie działać płynnie i wyglądać świetnie” - wyjaśnił deweloper. „Ale jeśli masz niesamowitą kartę z najwyższej półki, i tak rozniesiemy ją w drobny mak. Wyeksploatujemy ją do granic możliwości. To jest naszym priorytetem”. Z kolei współzałożyciel i dyrektor kreatywny studia 4A Games, Andrew Prokhorov, zapewnił, że jakość oprawy graficznej Metro Exodus w rozdzielczości 4K jest „ekstremalna”. Oczywiście dopóki nie zobaczymy w stu procentach autentycznego fragmentu rozgrywki są to tylko obietnice, ale trzeba przyznać, że brzmią bardzo apetycznie.

Tym bardziej, że w przypadku najnowszej części serii deweloperzy mają zdecydowanie większe pole do popisu, niż w przypadku poprzednich odsłon. Choć Metro Exodus w żadnym wypadku nie posiada w pełni otwartego świata, większość czasu spędzimy poza podziemnymi tunelami. Ta zmiana nie powinna jednak budzić obaw, bowiem wielu pracowników 4A Games współtworzyło serię S.T.A.L.K.E.R. - wiedzą więc, jak stworzyć większe lokacje i zachować przy tym gęsty, niepokojący klimat.

Oprócz PC Metro Exodus trafi także na PlayStation 4 oraz Xboksa One. Premiera gry jest zaplanowana na przyszły rok.