Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2024, 11:17

„Krok wstecz” - Assassin's Creed: Shadows rezygnuje z legendarnej funkcji skradania się w serii

Assassin's Creed: Shadows jednak nie uwzględni kultowej funkcji serii związanej ze skradaniem. Przynajmniej nie w „klasycznej” formie.

Źródło fot. Ubisoft.
i

Wygląda na to, że w Assassin’s Creed: Shadows jednak zabraknie możliwości ukrycia się w tłumie, przynajmniej w formie znanej z poprzednich odsłon serii. Po niedawnym wywiadzie Stephen Totilo z serwisu GameFile uzyskał od Ubisoftu potwierdzenie, że klasyczny system skradania, tzw. „social stealth”, nie pojawi się w japońskiej części cyklu.

Z poprzednich informacji wynikało, że obecność tej mechaniki będzie jedną z istotnych różnic między dwoma grywalnymi bohaterami: Naoe i Yasuke. Brzmiało to względnie sensownie: trudno oczekiwać, by wysoki czarnoskóry samuraj w pełnym uzbrojeniu mógł wtopić się w tłum. Dlatego, jak zresztą wiedzieliśmy wcześniej, sama obecność Yasuke będzie przyciągała uwagę postaci niezależnych.

Jednakże po publikacji artykułu GameFile Marc-Alexis Côté, producent nowego „asasyna”, sprecyzował, że choć Naoe w tłumie stanie się niejako „niewidoczna” dla żołnierzy (w przeciwieństwie do Yasuke), to nie będzie to „klasyczny” social stealth. Jeśli bohaterka zacznie robić coś nielegalnego – na przykład wymachiwać bronią – przyciągnie uwagę strażników.

Côté nie napisał tego wprost, lecz z kontekstu wynika, że opcja ukrycia się w tłumie w celu skrytego wyeliminowania wroga bądź zgubienia pogoni może nie pojawić się w AC: Shadows.

Jest to sporym zawodem dla części fanów, którzy po dotychczasowych materiałach sądzili, że gęste tłumy i grupki NPC w japońskich lokacjach nowego Assassin’s Creed potwierdzają obecność tej mechaniki.

Rozczarowanie jest tym większe, że poprzednia, pomniejsza odsłona – choć była daleka od ideału – uwzględniła „social stealth” w (zdaniem fanów) dość satysfakcjonującej formie. Dlatego gracze liczyli, że ów system pojawi się też w Shadows i może nawet będzie bardziej dopracowany. Tymczasem, jak twierdzą internauci, wygląda na to, że nowe AC zrobi pod tym względem krok wstecz w stosunku do Mirage.

Niemniej sprostowanie Côté’a jest zbyt niejasne, by na jego podstawie oceniać opisaną zmianę. Lepiej więc poczekać na debiut gry lub przynajmniej bardziej konkretne informacje na temat tego, czym dokładnie będzie różniło się ukrywanie w tłumie w AC: Shadows od „social stealth” w poprzednich odsłonach serii.

Assassin’s Creed: Shadows zadebiutuje 15 listopada na PC, PS5 i XSX/S.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej