Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 lipca 2014, 08:41

autor: Adrian Werner

Hitman GO, Stealth Inc, Beat Sneak Bandit i inne najlepsze mobilne skradanki

W tym tygodniu przyglądamy się najlepszym mobilnym skradankom, omawiając takie tytuły jak Hitman GO, Stealth Inc, Republique, Beat Sneak Bandit czy Third Eye Crime.

W najnowszym przeglądzie postanowiliśmy się przyjrzeć najlepszym mobilnym skradankom. Gatunek ten jest całkiem mocno reprezentowany na smarfonach oraz tabletach i co ciekawe, wiele z gier tego typu podchodzi do tematyki w mocno nietypowy sposób, potrafiący zapewnić autentycznie świeże doznania.

Hitman GO

Zaczynamy od Hitman GO, czyli mobilnej adaptacji jednej z najpopularniejszych marek skradankowych. Tworząc grę autorzy, czyli ludzie ze studia Square Enix, postanowili nie odtwarzać rozwiązań znanych z pecetów oraz konsol. Zamiast tego przerobili ogólne założenia cyklu, czyli ciche wykonywanie zleceń polegających na mordowaniu określonych celów i przerobili je na grę logiczną. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Zabawa toczy się w systemie turowym na niewielkich mapach przypominających papierowe makiety. Musimy unikać wykrycia i zabijać wskazane osoby, co najczęściej wymaga sporego wysiłku umysłowego. Wszystko to wyśmienicie sprawdza się w akcji i czyni Hitman GO jedną z najlepszych mobilnych produkcji tego roku.

Hitman GO na App Store (18 zł)

Hitman GO na Google Play (15 zł)

Stealth Inc

Kolejną grą na naszej liście jest Stealth Inc. To z kolei konwersja popularnej produkcji pecetowej, która połączyła tradycyjne mechanizmy skradankowe z platformówką. Wcielamy się w złodzieja z talentem hakerskim, który musi przedrzeć się przez poziomy pełne pułapek i strażników, przy okazji unikając wykrycia. Jako że bohater nie posiada żadnego uzbrojenia, konieczne jest sprawne korzystanie z kryjówek oferowanych przez otoczenie oraz manipulowanie systemami komputerowymi, tak aby posłużyły naszym celom. Wersja mobilna jest bardzo udana, zachowując wszystko to, co czyniło pierwowzór tak dobrym. Autorom udało się nawet sprawnie zaadaptować system sterowania, co ma kluczowe znaczenie, gdyż akcja potrafi być bardzo szybka.

Stealth Inc na App Store (3 zł)

Republique

Polecamy Wam również grę Republique. Oparta jest ona na pomyśle odmiennym od większości skradanek, gdyż nie kierujemy tutaj postacią bezpośrednio. Zamiast tego wcielamy się w osobę podpiętą do systemów bezpieczeństwa i pomagającą bohaterce w omijaniu strażników oraz unikaniu wykrycia. W praktyce świetnie sprawdza się w to w akcji, a duża zaletą produkcji jest poziom wykonania. Oprawa graficzna znajduje się w absolutnej czołówce wśród pozycji mobilnych, a autorzy przygotowali także bardzo rozbudowaną warstwę fabularną i bogatą w detale oraz spójną wizję totalitarnej przyszłości.

Republique na App Store (ok. 18 zł)

Dynamite Jack

Z kolei Dynamite Jack łączy typowo zręcznościową skradankę z silnymi elementami gier logicznych. Wcielamy się w kosmicznego komandosa, który próbuje uciec z potężnej kopalni –więzienia na obcej planecie. Na każdej planszy możemy albo dotrzeć niezauważeni do wyjścia (co najczęściej wymaga wpierw zdobycia klucza) lub wyeliminować wszystkich przeciwników. Naszym jedynym uzbrojeniem są bomby, więc tak naprawdę cała zabawa obraca się wokół odkrywania schematów zachowań strażników i wykorzystywania tej wiedzy do zastawiania sprytnych pułapek. Autorzy przygotowali spory zestaw map, a dzięki edytorowi otrzymujemy setki dodatkowych opracowanych przez fanów.

Dynamite Jack na App Store (za darmo)

Dynamite Jack na Google Play (15 zł)

Beat Sneak Bandit

Simogo, jeden z najbardziej utytułowanych zespołów mobilnych, znany jest dzięki przygodówkowym majstersztykom Year Walk oraz Device 6. Wcześniej studio spróbowało jednak sił w skradankach i efektem była perełka zatytułowana Beat Sneak Bandit. Gra łączy tradycyjne mechanizmy gatunku z grą muzyczną. Jak zwykle musimy unikać strażników, pułapek i systemów bezpieczeństwa, a jednocześnie każda mapa ma własny rytm, który trzeba wpierw rozgryźć, a następnie odtwarzać stukając po ekranie. Całe sterowanie wymaga tylko jednego palca, ale wbrew pozorom nie czyni to wcale produkcji łatwą. Zamiast tego wymaga ona doskonałego refleksu i dobrego wyczucia rytmu, a każdy ukończony poziom daje masę satysfakcji.

Beat Sneak Bandit na App Store (ok. 10 zł)

Third Eye Crime

Third Eye Crime to utrzymana w klimacie filmów noir skradanka, w której wcielamy się w złodzieja posiadającego zdolność czytania w cudzych myślach. Większość kampanii to typowe skoki, podczas których musimy wykraść cenne przedmioty z lokacji pełnych strażników, systemów bezpieczeństwa i pułapek. Telepatyczne umiejętności postaci pozwalają jej przewidywać, gdzie przeciwnicy udadzą sie za chwilę. Z czasem zdobywamy także inne moce, ale nawet pod koniec gry nigdy nie jest łatwo, gdyż poziom trudności cały czas rośnie, a wrogowie również zyskują nowe gadżety. Wszystko to w sumie daje świetną skradankę, której dodatkowego uroku dodaje klimatyczna oprawa graficzno-muzyczna, skutecznie oddająca atmosferę kryminalnych klasyków srebrnego ekranu.

Third Eye Crime na App Store (ok. 10 zł)

Spy Mouse

Spy Mouse to gra, którą w uproszczeniu można by określić mianem skradankowej adaptacji kreskówki Tom & Jerry. Kierujemy bowiem tutaj myszą i naszym zadaniem jest podkradanie sera wprost sprzed kocich nosów. Ścieżki ich patroli są wyraźnie nakreślone, więc można starannie zaplanować całą akcję, a sterowanie odbywa się nie poprzez bezpośrednią kontrolę nad postacią, a za pomocą kreślenia linii na ekranie, które są niczym rozkazy dla gryzonia. Wymaga to dobrego przewidywania wydarzeń, gdyż każda zmiana poleceń zajmuje trochę czasu. Mechanizmy rozgrywki są tutaj bardzo dopracowane i dają masę frajdy, a co równie ważne, autorzy nie poskąpili zawartości i gra oferuje szeroki wybór misji oraz poziomów.

Spy Mouse na App Store (za darmo)

VR Mission EXT

Ostatnią grą, którą chcemy Wam polecić jest VR Mission EXT. Ta skradanka pełnymi garściami czerpie z kultowej serii Metal Gear, choć źródłem inspiracji autorów były przede wszystkim 8-bitowe odsłony tego cyklu. Otrzymujemy zatem widok z lotu ptaka i poziomy patrolowane przez licznych strażników, których możemy ominąć lub po cichu wyeliminować. Zabawę urozmaica bogaty zestaw pomocnych gadżetów. Całość utrzymana jest w kreskówkowej i mocno humorystycznej stylistyce, a autorzy lekko parodiują markę Metal Gear, dzięki czemu jej fani mają sporo okazji do śmiechu. Ze wszystkich gier wymienionych w tym przeglądzie VR Mission EXT to pozycja najbardziej tradycyjna, więc jeśli szukacie klasycznych skradanek na urządzeniach mobilnych, to zacznijcie właśnie od tego tytułu.

VR Mission EXT na App Store (za darmo)