Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 czerwca 2018, 18:31

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Square Enix porzuca serię GO

Przedstawiciele montrealskiego oddziału Square Enix potwierdzili, że nie planują żadnych kontynuacji dobrze przyjętej serii GO. Przypomnijmy, że w jej skład wchodziły gry Hitman GO, Lara Croft GO oraz Deus Ex GO, które w pierwszej kolejności ukazały się na urządzeniach mobilnych, by później trafić także na konsole i komputery PC.

Montrealski oddział firmy Square Enix nie będzie pracował już nad mobilnymi grami z serii GO. Fakt ten potwierdził szef studia, Patrick Naud. Powodem tej decyzji ma być wciąż malejący rynek aplikacji i gier premium na platformach Android oraz iOS, co stawia pod ścianą deweloperów, którzy nie chcą oferować zabawy w modelu free-to-play. Przypomnijmy, że w serii GO znalazły się trzy gry logiczne – Hitman GO, Lara Croft GO oraz Deus Ex GO, które zostały wydane w 2014, 2015 i w 2016 roku. Tytuły otrzymały także pecetowe i konsolowe porty, które trafiły do graczy jakiś czas po premierze na smartfonach i tabletach.

Minimalistyczny i prosty model rozgrywki to jedna z cech rozpoznawczych cyklu

Patrick Naud wyraźnie dał do zrozumienia, że powodem porzucenia pracy nad kolejnymi częściami cyklu jest model biznesowy wybrany przez jego studio:

Ciągle malejący rynek płatnych aplikacji mobilnych to jedno z największych stojących przed nami wyzwań. Konsumenci otrzymują coraz więcej wysokiej jakości darmowych tytułów, przez co mniej z nich jest skłonnych do wypróbowania czegoś, za co trzeba z góry zapłacić. Mimo świetnych ocen oraz przychodów, które odnotowaliśmy, smutne jest to, że z naszymi produkcjami bawił się tylko drobny ułamek procenta potencjalnych użytkowników. Cena jest ogromną barierą dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Wielu z nich gra tylko na telefonie lub tablecie. Mogą oni wybierać spośród ogromnej liczby produkcji, więc trudno oczekiwać od nich, że będą inwestować pieniądze, jeżeli nie są do tego w pełni przekonani.

Studio ma zamiar jednak wciąż wspierać grę Hitman Sniper, która wydana została w 2015 roku. Tytuł może pochwalić się w tej chwili ponad 10 milionami użytkowników, grających na systemach iOS i Android. Kolejne projekty dewelopera mają nadal trafiać na rynek mobilny. Niewykluczone również, że zespół ponownie skorzysta z licencji znanej marki, ale w tym przypadku chce zaoferować coś zupełnie nowego i niespodziewanego.

Square Enix Montreal powstało w 2011 roku jako studio zajmujące się tytułami na konsole i PC. Po premierze Hitman GO wysiłki producentów skupiają się już jednak wyłącznie na tabletach i smartfonach.

  1. Oficjalna strona Square Enix Montreal