Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lutego 2024, 10:22

Helldivers 2 wyrosło na wielki hit lutego. W strzelankę grają setki tysięcy graczy jednocześnie

Sukces Helldivers 2 zaskoczył twórców, a serwery gry nie wytrzymały naporu setki tysięcy graczy nawet po zwiększeniu obowiązujących na nich limitów.

Źródło fot. Arrowhead Game Studios / Sony Interactive Entertainment.
i

AKTUALIZACJA (16 lutego, godzin. 10:20): Twórcy wprowadzili do gry nową łatkę – oznaczoną numerem .008. Za jej sprawą ulepszono matchmaking, zoptymalizowano serwery i wyeliminowano kolejne powody zawieszania i wysypywania się gry. Przy okazji warto zauważyć, że rekordowy peak na Steamie dla Helldivers 2 wynosi już 255 189 osób bawiących się jednocześnie. Najbliższy weekend będzie gorący.

AKTUALIZACJA (14 lutego, godz. 8:15): Stało się – Helldivers 2 oficjalnie przebiło granicę 200 tysięcy graczy bawiących się jednocześnie na Steamie (za SteamDB). To wielki sukces kooperacyjnej strzelanki Arrowhead Game Studios. Przy okazji warto zauważyć, że ostatni patch o numerze .005 – ostatecznie w dużej mierze wycofany z pecetów – udało się z powodzeniem zaimplementować do wersji gry na konsolę PlayStation 5.

AKTUALIZACJA (13 lutego, godz. 7:30): Helldivers 2 wykręca coraz lepsze wyniki na Steamie. Wczorajszy rekordowy rezultat to 196 089 graczy bawiących się jednocześnie. Gra z pewnością nie powiedziała jednak jeszcze ostatniego słowa. Kolejne dni na serwerach Helldivers 2 zapowiadają się interesująco.

Studio Arrowhead nie przewidziało, jaki sukces odniesie ich nowa produkcja. Do wczoraj sprzedaż Helldivers 2 zbliżyła się do miliona egzemplarzy, a twórcy gry muszą teraz uporać się z obciążonymi serwerami.

Przez cały weekend Johan Pilestedt, prezes Arrowhead Game Studios, dostarczał informacji na temat premiery drugiego Helldivers, które szybko pięło się na liście bestsellerów Steama. Szwed wspomniał m.in., że w grze bawi się mniej więcej tyle samo osób na PlayStation 5 i komputerach osobistych (via serwis X).

Prezes studia zdradził, że do wczoraj w szczytowym momencie w Helldivers 2 bawiło się 220 tysięcy osób. Tymczasem od czasu publikacji wpisu Pilestedta na Steamie udało się przekroczyć próg 155 tysięcy użytkowników w grze (via SteamDB). Jednakże ten sukces wcale nie pokazuje pełnego zainteresowania grą. Drugie Helldivers ma bowiem problemy z serwerami, przez co gracze mogą mieć problemy z połączeniem.

  1. Wynika to z ograniczeń narzuconych przez dostawcę, przy czym zespołowi Arrowhead Game Studios udało się podwoić liczbę dozwolonej liczby logowań z 10 tysięcy do 20 tysięcy na minutę. Zwiększono też maksymalną pojemność serwerów (współdzielonych między PS5 i PC) z 250 tysięcy do 360 tysięcy – tyle że limit ten osiągnięto zaledwie 5 i pół minuty po ponownym uruchomieniu serwerów. Innymi słowy, nadal nie są one w stanie pomieścić wszystkich graczy.
  2. Z tej samej przyczyny można trafić na błąd powodujący nieodblokowywanie zdobytych nagród, który wynika z dużego ruchu na serwerach, przez co te nieprawidłowo odnotowują postępy graczy. Deweloperzy zaimplementowali trzy „szybkie poprawki”, ale te tylko złagodziły problem, a nie rozwiązały go. To bowiem nie jest możliwe bez kolejnej konserwacji serwerów. Na razie twórcy zalecają ponowne uruchomienie gry „w celu zwiększenia szansy” na poprawne odebranie łupów.
  3. Pilestedt wspomniał też, że sam „nie lubi matchmakingu” i to na poprawie tego elementu skupiają się wysiłki studia. Zespół odłożył na bok m.in. mapę rozwoju Helldivers 2, na którą gracze będą musieli poczekać nieco dłużej.

Trudno się dziwić, że studio nie przewidziało fali graczy, która zalała serwery gry. Pierwsza część serii nigdy nie przebiła 10 tysięcy graczy jednocześnie. Owszem, „dwójka” wzbudziła większe zainteresowanie, ale zapewne twórcom nawet się nie śniło, że Helldivers 2 przebije wynik poprzednika kilkudziesięciokrotnie.

Mimo tych problemów (za które Pilestedt mógł tylko przeprosić graczy) odbiór Helldivers 2 od chwili premiery wyraźnie się poprawił. Większość negatywnych opinii dotyczy bowiem właśnie działania serwerów. Tak więc po złagodzeniu ich grę pozytywnie oceniło 74% z prawie 35 tysięcy użytkowników Steama, którzy opublikowali własne recenzje.

To pokazuje, że nawet niewydolność serwerów nie odstręcza graczy od drugiego Helldivers. Być może, gdy twórcy wreszcie uporają z tymi problemami, grze uda się z łatwością pobić obecne rekordy. O ile, jak to czasem bywa, tytuł nagle nie straci na popularności.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej