Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 września 2018, 10:40

autor: Aquma

Guild Wars 2 zablokowane w Belgii z powodu praw antylootboxowych?

Belgijscy użytkownicy Guild Wars 2 donoszą za pośrednictwem oficjalnego forum o problemach z korzystaniem z wewnętrznego sklepu gry. Wszystko wskazuje na to, że ArenaNet usunęło Belgię z listy krajów obsługiwanych przez system płatności tego MMO.

Guild Wars 2 zablokowane w Belgii? - Guild Wars 2 zablokowane w Belgii z powodu praw antylootboxowych? - wiadomość - 2018-09-24
Guild Wars 2 zablokowane w Belgii?

Od 19 września belgijscy użytkownicy Guild Wars 2 natrafiają na problemy, gdy próbują korzystać z wewnętrznego sklepu gry – tzw. Gem Store. Kliknięcie przycisku umożliwiającego zakup Kryształów (wirtualnej waluty GW2), skutkuje wyświetleniem się komunikatu „Niestety wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później!”. Co ważne, przestaje się on pojawiać, kiedy spróbujemy połączyć się z serwerami przez klienta VPN. Problem został opisany w wątku na oficjalnym forum gry.

Komunikat wyświetlany Belgom podczas próby zakupu Kryształów.
Komunikat wyświetlany Belgom podczas próby zakupu Kryształów.

Równocześnie Belgia została usunięta z listy krajów obsługiwanych przez system płatności Guild Wars 2 (zamiast pełnej nazwy pojawia się jedynie skrót BEL), a także wszystkich innych zestawień, które można znaleźć w produkcji firmy ArenaNet… wliczając to, z którego korzystamy próbując zakupić grę. Tym samym nabycie Guild Wars 2 przestaje być możliwe dla mieszkańców omawianego kraju.

Belgia zniknęła z listy obsługiwanych krajów.
Belgia zniknęła z listy obsługiwanych krajów.

Choć deweloper nie skomentował jeszcze oficjalnie zaistniałej sytuacji, dość łatwo jest się domyślić, jakie mogą być jej przyczyny. Belgia jest jednym z krajów najostrzej walczących z tzw. lootboksami, uznawanymi przez nią za przejaw hazardu w grach wideo. Belgijska komisja ds. Gier zagroziła firmom stosującym w swoich grach podobne rozwiązania wysokimi karami (nawet do 1,6 mln euro), co doprowadziło m.in. do wycofania płatnych skrzynek z fantami z gier Blizzarda oraz 2K Games (wyłącznie w Belgii), a także ostrego konfliktu z Electronic Arts, w który zaangażowana jest nawet prokuratura. Wygląda na to, że nie chcąc ryzykować wpadnięcia w podobne kłopoty, ArenaNet wykonało ruch wyprzedzający.

Guild Wars 2 zadebiutowało na rynku w 2012 roku, wyłącznie w wersji na komputery PC. 18 września swoją premierę miał kolejny epizod czwartego sezonu „Żyjącego świata” tej produkcji – czyli aktualizacja dodająca do gry nową zawartość (m.in. mapę Jahai Bluffs, rajd Mythwright Gambit, a także siedzibę Sun’s Refuge).

  1. Guild Wars 2 – strona oficjalna
  2. Recenzja gry Guild Wars 2 – ArenaNet kontra klasyczne MMO
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.