Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2018, 11:04

autor: Krzysztof "Movis" Sobiepan

Blizzard wycofuje płatne lootboxy z Belgii

Belgijska Komisja ds. Gier może świętować pierwsze „żniwa”. Po kwietniowym raporcie wiążącym lootboxy z hazardem firma Blizzard zdecydowała się wycofać dla obywateli tego kraju możliwość zakupu skrzynek w Overwatch i Heroes of the Storm za prawdziwe pieniądze.

Belgowie od końcówki 2017 roku byli nacją gorąco przeciwną rosnącemu problemowi skrzynek z losowymi nagrodami. „Afera lootboxowa” zmusiła tamtejszą Komisję ds. Gier do bliższego przyjrzenia się mechanizmom boxów m.in. w grach Star Wars: Battlefront II oraz Overwatch. Organ w kwietniu tego roku zadecydował o związku tego typu praktyk z hazardem i zagroził deweloperom karami sięgającymi nawet 1,6 mln euro. Okazuje się, że firma Blizzard właśnie wdrożyła proces eliminacji skrzynek z Overwatch oraz Heroes of the Storm na terenie tego kraju.

Koniec z możliwością zakupu, ale potencjalnie uzależniający mechanizm pozostaje niezmieniony. - Blizzard wycofuje płatne lootboxy z Belgii - wiadomość - 2018-08-28
Koniec z możliwością zakupu, ale potencjalnie uzależniający mechanizm pozostaje niezmieniony.

W oficjalnym komunikacie przedstawiciel koncernu jasno zaznacza, że Blizzard jest po pierwsze zaskoczony, a po drugie nie podziela punktu widzenia zespołu ekspertów. Prawo jest jednak prawem i firma zamierza się go trzymać. Oznacza to, że Belgowie nie będą mogli od teraz kupować za prawdziwie pieniądze kosmetycznych skrzynek z bohaterskiej strzelanki czy wydawać diamentów na bonusowe kufry w HotS. Choć opcje dodatkowych dopłat będą wyłączone, to gracze w dalszym ciągu będą mogli zdobywać identyczne paczki przez rozgrywkę (co nie jest już kwalifikowane jako hazard przez brak połączenia z realną walutą). Twórcy wspominają dodatkowo, że pozostają otwarci na dalszy dialog z władzami.

Odzywki, emotikony, skórki, graffiti, wierzchowce… - Blizzard wycofuje płatne lootboxy z Belgii - wiadomość - 2018-08-28
Odzywki, emotikony, skórki, graffiti, wierzchowce…

Na liście produkcji sprawdzanej przez belgijską komisję w tym roku pozostają jeszcze FIFA 18 oraz Counter Strike: Global Offensive. Przypominamy, że po ogłoszeniu prawnego związku z hazardem zapowiedziany został okres negocjacji warunków zmian z poszczególnymi firmami łamiącymi prawo. Minister sprawiedliwości tego kraju – Koen Geens – deklarował też ambitniejsze plany zakazania procederu na terenie całej Unii Europejskiej.

  1. Strona belgijskiej Komisji ds. Gier
  2. Oficjalny wpis Komisji ds. Gier w sprawie wyników
  3. Oświadczenie firmy Blizzard