Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2011, 11:15

autor: Sarge

Gry studia Valve pojawiły się w serwisie dystrybucji cyfrowej Origin

Firma Electronic Arts niedawno wycofała swoje gry z serwisu dystrybucji cyfrowej Steam, za którego stworzenie odpowiada Valve. Spore zdziwienie wywołuje zatem najnowsza oferta amerykańskiej wersji usługi Origin, na której pojawiły się tytuły twórców serii Half-Life.

W amerykańskiej wersji serwisu dystrybucji cyfrowej Origin pojawiły się gry wydawane przez firmę Valve odpowiedzialną za stworzenie Steama. Sprawa jest o tyle ciekawa, że twórcą Origin jest koncern Electronic Arts, którego produkcje od jakiegoś czasu znikają ze Steama.

W ramach weekendowej oferty w usłudze Origin, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą kupić cyfrowe edycje dwóch wybranych tytułów w cenie jednego. W promocji znalazły się m.in. takie pozycje, jak Left 4 Dead czy Counter-Strike: Source. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zostały one stworzone przez studio Valve.

Gry studia Valve pojawiły się w serwisie dystrybucji cyfrowej Origin - ilustracja #1

W tej chwili nie wiadomo, czy wspomniane tytuły pojawiły się na mocy porozumienia między obiema firmami – możliwe, że zaważyły tutaj inne kwestie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że oficjalnym wydawcą pudełkowych wersji niektórych produkcji zespołu Valve jest właśnie Electronic Arts. Wcale nie musi to jednak upoważniać amerykańskiego giganta do udostępniania tych pozycji za pośrednictwem własnej usługi.

Póki co, wspomnianych gier autorstwa Valve nie można znaleźć w europejskiej wersji serwisu Origin. Możliwość zakupu mają jedynie amerykańscy gracze. Nie jest jednak wykluczone, że w niedalekiej przyszłości z takiej opcji skorzystają także mieszkańcy Starego Kontynentu.

Sprawa jest o tyle dziwna, że od jakiegoś czasu można było zaobserwować zjawisko znikających ze Steama produkcji wydawanych przez Electronic Arts. Wszystko dlatego, że obie firmy są właścicielami konkurencyjnych dla siebie usług i amerykański gigant nie chciał dodatkowo zasilać biblioteki tytułów oferowanych przez serwis Steam. Niedawno Gabe Newell (szef firmy Valve) zapewniał nawet, że postara się przekonać przedstawicieli Electronic Arts do wznowienia współpracy.