Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 listopada 2008, 10:59

Gracze są najbardziej przywiązani do Xboxa 360

Jak można sprawdzić tezę postawioną w tytule tej wiadomości? Serwis Gamasutra dokonał tego obliczając „współczynnik przywiązania” (ilość gier sprzedanych na dany sprzęt) dla trzech głównych konkurentów na rynku konsol – Wii, X360 i PS3.

Jak można sprawdzić tezę postawioną w tytule tej wiadomości? Serwis Gamasutra dokonał tego obliczając „współczynnik przywiązania” (ilość gier sprzedanych na dany sprzęt) dla trzech głównych konkurentów na rynku konsol – Wii, X360 i PS3.

Ów współczynnik to dokładniej mówiąc stosunek wszystkich sprzedanych gier na daną konsolę do sprzedaży samej konsoli. Następnie za pomocą tajnych matematycznych formuł wyciąga się liczbę, która mówi ile średnio gier ma każdy posiadacz danej konsoli. Przy okazji w tym zestawieniu rozróżnia się developerów związanych bezpośrednio z producentami konsoli (first-party developer – np. Sony) oraz tych nie związanych bezpośrednio (third-party developer – np. Electronic Arts).

Anita Frasier, przedstawicielka NPD Group (firmy dokonującej tego rodzaju statystyczne analizy) powiedziała, że współczynnik przywiązania „może być wskaźnikiem kondycji danej konsoli” . Dodała również, że „gdy dany sprzęt starzeje się i jego sprzedaż zwalnia, to współczynnik zwykle idzie w górę, bowiem wtedy sprzedaż gier jest wyraźnie wyższa. Z kolei gdy konsola bije rekordy sprzedaży, współczynnik idzie w dół, nawet jeśli gry dotrzymują jej kroku.”

Poniżej widzicie wykres prezentujący sytuację dla trzech największych konsol po 23 miesiącach obecności na rynku (czyli dla X360 dane pochodzą z okresu po wrześniu 2007, a dla Wii i PS3 – po październiku 2008).

Gracze są najbardziej przywiązani do Xboxa 360 - ilustracja #1

 

Jakie płyną wnioski z analizy tego wykresu? Przeciętny posiadacz X360 posiadał ponad rok temu 6,5 gry, z czego niecałe 1,5 pochodziło od Microsoftu (X360 zbadane dziś, po 35 miesiącach obecności na rynku, pokazuje, że gier w posiadaniu przeciętnego gracza byłoby 8,1 szt.). Na drugim miejscu znajduje się Nintendo Wii z ilością 5,5 gry na konsolę, ale w przypadku tej firmy widać zdecydowanie większą ilość tytułów prosto od samego Nintendo. Miejsce trzecie zajmuje PS3 ze średnią ilością 5,3 gry i tylko niecałą jedną kopią jakiegokolwiek tytułu od Sony. Przy okazji badanie pokazało, że w przypadku Nintendo Wii współczynnik przywiązania pozostaje najstabilniejszy ze wszystkich (w okresie od stycznia do września 2008) – co oznacza równy przyrost sprzedanych konsol do sprzedanych gier.

I tak to się liczy. Prawda, że ciekawe? A wy, polscy konsolowcy, ile macie tytułów na daną platformę? Jesteście lepsi niż średnia?