Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 stycznia 2023, 19:10

Kretoszczur z Gothic Remake ma jeszcze większe zębiska niż w oryginale

THQ Nordic zaprezentowało odświeżony wygląd kolejnego potwora z Gothic Remake. Tym razem jest to kretoszczur. Czy i on wydaje się krwiożerczy? Oczywiście.

Źródło fot. Gothic Wiki / Piranha Bytes / THQ Nordic.
i

Można krytykować THQ Nordic w związku z portem Risena na PS4, XOne i Switcha, ale trzeba pochwalić wydawcę za to, jak umiejętnie podgrzewa atmosferę wokół Gothic Remake. Kilka chwil temu opublikowano bowiem grafikę koncepcyjną kolejnego potwora z gry. Tym razem jest to kretoszczur. I tak – on również wygląda dość krwiożerczo. Zresztą zobaczcie sami.

Kretoszczur z Gothic Remake ma jeszcze większe zębiska niż w oryginale - ilustracja #1

Kretoszczur z Gothic Remake.Źródło fot. THQ Nordic.

Poniżej – dla porównania – zamieściłem screen kretoszczura z oryginalnej „jedynki”. Jak widzicie, w pierwowzorze ssak ten również miał wielkie zęby, ale nie wyglądał aż tak groźnie jak ten z remake’u. Wpisywało się to niejako w „lore” gry, gdyż kretoszczury – obok ścierwojadów – były najpopularniejszą zwierzyną łowną w Górniczej Dolinie (a także na pozostałej części wyspy Khorinis).

Dlatego też są one jednym z podstawowych źródeł punktów doświadczenia na początku przygody. W pierwszym Gothicu istnieje również zadanie bezpośrednio związane z kretoszczurami. Chodzi oczywiście o quest „Gdzie jest Nek, do cholery?”, który zleca nam Zły. Ciało poszukiwanego strażnika odnajdujemy w jaskini nieopodal Starego Obozu. Okazuje się, że zagryzło go właśnie stadko kretoszczurów – skądinąd dość słabych. Nie bez powodu jednak stworzenia te występują zwykle w grupach liczących od dwóch do czterech osobników.

Kretoszczur z Gothic Remake ma jeszcze większe zębiska niż w oryginale - ilustracja #2
Kretoszczur w oryginalnym Gothicu. Źródło fot. Gothic Wiki.

Kretoszczury pojawiły się także w Gothicu II i dodatku Noc Kruka – ich łój mogliśmy wykorzystać, aby otworzyć zamkniętą winiarnię farmera o imieniu Vino, pamiętacie? Nie powróciły jednak w „trójce”, choć informacje z nimi związane występują w plikach gry.

W ramach ciekawostki warto dodać, że twórcy oryginału, studio Piranha Bytes, zaczerpnęli pomysł na umieszczenie kretoszczurów w Gothicu z serii Fallout. Możecie również nie wiedzieć, iż kretoszczury występują w rzeczywistości. Inna sprawa, że nie są one zbyt podobne do swoich growych odpowiedników – te przypominają raczej golce piaskowe, zamieszkujące pustynne obszary Afryki Wschodniej.

Kretoszczur jest już czwartym stworzeniem z remake’u Gothica, którego odświeżony wygląd zaprezentowało THQ Nordic – do tej pory zobaczyliśmy pełzacza, krwiopijcę i gobliny. Mogliśmy również rzucić okiem na dwie lokacje, mianowicie na Starą Kopalnię oraz Stary Obóz.

Dla przypomnienia dodam, że Gothic Remake ma się jakoby ukazać w 2023 roku na PC, PS5 i XSX/S.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej