Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lutego 2014, 12:35

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Final Fantasy - kolejne odsłony jRPG-ów od Square Enix trafią na PC?

Wygląda na to, że firma Square Enix coraz bardziej przekonuje się do rynku pecetowego. Po wydaniu klasycznych gier Final Fantasy VII i Final Fantasy VIII na Steamie, istnieje szansa na kolejne odsłony serii lądujące na komputerach osobistych.

Yoshinori Kitase z firmy Square Enix powiedział w wywiadzie dla serwisu Eurogamer, że deweloper jest zainteresowany przeniesieniem kolejnych odsłon serii Final Fantasy na PC. Zwraca uwagę na fakt, że Final Fantasy XIII, Final Fantasy XIII-2 oraz najnowsze Lightning Returns: Final Fantasy XIII we wczesnej fazie dewelopingu były projektowane na komputerach PC. Twórcy już wcześniej myśleli o wersjach pecetowych tych produkcji, ale ostatecznie się na to nie zdecydowali ze względu na „sytuację na rynku” i „problemy z zabezpieczeniami”. Innymi słowy – firma Square Enix obawiała się zapewne dużego piractwa na PC. Z drugiej strony, deweloper dostrzega potencjał tego rynku i zdaje sobie sprawę, że w wielu krajach to PC jest wiodącą platformą sprzętową (m.in. w Polsce).

Czyżby gra Final Fantasy XV miała ukazać się także na PC?

W związku z powyższym, Square Enix jest zainteresowane przenoszeniem w przyszłości kolejnych gier z serii Final Fantasy na komputery osobiste. Yoshinori Kitase wprawdzie nie może na razie niczego konkretnego zadeklarować, ale niewątpliwie pojawia się szansa, że np. nadchodząca odsłona Final Fantasy XV ukaże się nie tylko na PlayStation 4 oraz Xboksa One, ale także na PC.

W ostatnich latach seria przypominała o sobie pecetowcom jedynie za sprawą produkcji MMO osadzonych w tym uniwersum – mowa o Final Fantasy XI i Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Dodatkowo warto wspomnieć o niedawnym pojawieniu się klasycznych gier Final Fantasy VII oraz Final Fantasy VIII na Steamie. Yoshinori Kitase przyznaje, że cieszą się one sporym zainteresowaniem w usłudze firmy Valve, co również ma wpływ na postrzeganie rynku pecetowego przez Square Enix.

14 lutego bieżącego roku w Europie miała miejsce premiera gry Lightning Returns: Final Fantasy XIII na PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Oprócz tego czekamy na debiut Final Fantasy XV na PlayStation 4 i Xboksie One. „Piętnastka” początkowo była znana jako Final Fantasy Versus XIII. Twórcy zdecydowali się przemianować tę produkcję na pełnoprawną odsłonę serii dedykowaną konsolom nowej generacji. Premiera gry Final Fantasy XV odbędzie się najwcześniej w tym roku.